Po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej uczniowie wracają do swoich szkolnych obowiązków. W większości szkół dobiegły już końca mniejsze i większe remonty. W tym roku znów da o sobie znać niż demograficzny – w miejskich podstawówkach i gimnazjach naukę rozpocznie o około 70 dzieci mniej niż przed wakacjami. Na tym samym poziomie utrzyma się za to liczba młodzieży kształcącej się w placówkach ponadgimnazjalnych.
REMONTY I ZAKUPY
W czasie, gdy uczniowie oraz ich nauczyciele korzystali z wakacyjnego wypoczynku, w większości szczycieńskich szkół trwały bądź to duże remonty, bądź prace o mniejszym zakresie mające na celu poprawę estetyki sal lekcyjnych. Miasto wydało na nie łącznie 345 tys. złotych. Najwięcej, bo ponad 170 tys. kosztował remont elewacji Gimnazjum nr 2. Z kolei w Gimnazjum nr 1 odnowiono m. in. gabinet pielęgniarki oraz pracownię ZPT, do której zakupiono wyposażenie i meble. W Szkole Podstawowej z OI nr 2 we własnym zakresie pomalowane zostały trzy sale lekcyjne, w tym świetlica, a kapitalnego remontu doczekał się korytarz na parterze. Konserwator wymienił też blaty ławek. Mniejszy, choć podobny zakres miały prace w Szkole Podstawowej nr 3. Dłuższa jest natomiast lista inwestycji wykonanych w Szkole Podstawowej nr 6. Tu, kosztem 32 tys. zł naprawiono dach na jednym z segmentów budynku. Zgodnie z zaleceniami sanepidu doprowadzono do właściwego stanu kilka sal lekcyjnych oraz pomieszczeń sanitarnych. Wykonano również szafki w szatniach dla pierwszoklasistów, wymieniono blaty i zakupiono krzesełka. Nowe wyposażenie będzie miał oddział przedszkolny, a w kuchni położona została terakota.
Remonty i inwestycje nie ominęły placówek oświatowych podległych powiatowi. W internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego położono nową, antypoślizgową wykładzinę. Swoją powierzchnię powiększył za to Zespół Szkół nr 3. Do istniejącego budynku dobudowane zostało piętro wraz z poddaszem oraz odnowiono elewację. Na finiszu, o czym niedawno informowaliśmy, są prace związane z rozbudową bazy edukacyjnej Zespołu Szkół nr 2. Przypomnijmy, że zadanie dofinansowane ze środków unijnych obejmuje modernizację istniejącego budynku szkoły oraz dobudowę do niego segmentu, w którym znajdzie się sześć dodatkowych sal lekcyjnych, w tym do nauki języków obcych. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano już na 6 września.
NIŻ DAJE O SOBIE ZNAĆ
W rozpoczynającym się roku szkolnym znów da o sobie znać niż demograficzny. Do szczycieńskich szkół podstawowych i gimnazjów uczęszczać będzie 2693 uczniów, o około 70 mniej niż w poprzednim roku. W Szczytnie nadal funkcjonować ma pięć przedszkoli, w tym jedno niepubliczne. Pójdzie do nich ok. 690 dzieci w wieku 3 – 6 lat. Do końca sierpnia miały być też złożone w urzędzie wnioski o wpis do ewidencji dwóch przedszkoli niepublicznych z ogólną liczbą ok. 80 miejsc. Cztery oddziały przedszkolne dla sześciolatków prowadzone będą także w szkołach podstawowych.
Na podobnym poziomie jak przed rokiem utrzymał się nabór do szkół ponadgimnazjalnych. W ZS nr 1 utworzono 35 oddziałów, w ZS nr 2 – 27, w ZS nr 3 – 23. Mimo to, jak mówi naczelnik wydziału edukacji w starostwie Stefan Januszczyk, niż i tak jest odczuwalny. - Chociaż liczba oddziałów utrzymuje się na tym samym poziomie, to klasy są mniej liczne. W szczytowym okresie liczyły one po 35 – 38 uczniów, teraz jest ich po 28 – 31 – informuje naczelnik. Szkoły, by pozyskać młodzież, kuszą nowymi kierunkami kształcenia. Przykładem jest ZS nr 1, gdzie w tym roku szkolnym utworzono klasę o profilu policyjnym. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących, pojawią się zajęcia związane ściśle z pracą w policji oraz w innych służbach mundurowych. - Ukończenie tego liceum powinno ułatwić naszym absolwentom ubieganie się o pracę w tych formacjach – mówi wicedyrektor ZS nr 1 Jadwiga Kolb. Stąd w programie nauczania m. in. elementy prawa i sporty obronne. Szkoła podpisała porozumienie z WSPol, na mocy którego część zajęć będą prowadzić jej wykładowcy, a młodzież może korzystać z bazy dydaktycznej policyjnej uczelni.
(ew)