Białe koło Gromu to niewielkie leśne jeziorko o powierzchni 12,0 ha i głębokości 3 metrów, oddalone od Szczytna o mniej więcej 7 kilometrów. Otoczone jest ono niemal ze wszystkich stron lasem.

Zapomniane jezioro

Na opisanie tego dzikiego i dość rybnego jeziora zdecydowałem się dlatego, że nie jest ono w ogóle odławiane sieciami, w odróżnieniu od prawie wszystkich jezior powiatu, które stale są intensywnie odławiane przez dzierżawców. W przypadku Gospodarstwa Rybackiego Szczytno - Janowo również agregatem elektrycznym, na co mam niezbite dowody. W związku z tym ryb w tych jeziorach ubywa.

Jezioro Białe dzierżawione jest przez mieszkańca Szczytna, Zdzisława Frątczaka i jest łowiskiem komercyjnym. Dzierżawca w okresie letniego sezonu stale przebywa w małym domku zlokalizowanym nad brzegiem od strony wschodniej. Jezioro jest sukcesywnie zarybiane amurem, karpiem, linem, sumem i szczupakiem.

Akwen należy do linowo-szczupakowych. Kształt ma owalny, nieco wydłużony, o osi północnego zachodu na południowy wschód. Od strony południowo-wschodniej rozciąga się dość szeroka, wypłycona zatoka gęsto porośnięta roślinnością wodną zanurzoną i wynurzoną. Otoczenie jeziora stosunkowo płaskie, a do strony wschodniej łagodnie wzniesione. Teren porośnięty jest lasem tylko od strony północnej i częściowo południowej. Wąskim pasem przylegają do Białego dzikie łąki, przy brzegach jeziora porośnięte drzewami.

Ławica przybrzeżna jeziora i dno są mocno zamulone. Cały akwen otacza pasmo wodorostów. Brzegi są bagniste i niedostępne, toteż wędkowanie z nich jest niemożliwe. Dlatego dzierżawca jeziora wybudował dwa wygodne pomosty (jeden z nich ma prawie 40 metrów długości) oraz w pasie oczeretów 8 kładek, do których dopływa się łodzią będącą do dyspozycji gości. Z pomostów i kładek można wygodnie wędkować metodą gruntową i spławikową. Spinningiści mogą wędkować z łodzi.

Od strony wschodniej pas oczeretów jest dość szeroki i roślinność wynurzona rośnie na pływającym kożuchu, pod którym są prawie 2 m wody. Jak twierdzi dzierżawca jeziora, pas ten stanowi wspaniałą kryjówkę dla ryb. Woda w jeziorze ma pierwszą klasę czystości, jednak latem występują okresowe zakwity i przejrzystość się zmniejsza. W niektórych partiach jeziora roślinność wynurzona występuje nie tylko przy brzegach, ale i na plosie jeziora. Duże połacie Białego porastają piękne, malownicze skupiska grzybienia białego.

W jeziorze masowo występuje karp, lin, sum, płoć, okoń, szczupak i węgorz. Karpie 4-5 kilogramowe są częstą zdobyczą wędkarzy, liny osiągają również poważną masę. Niedawno złowiony na spinning szczupak miał masę 7,5 kg. Poławiane w jeziorze sumy ważą około 5 kg. Liczne okonie biorą dobrze na małe błystki obrotowe oraz na miękkie przynęty - imitacje żab.

Zezwolenie na wędkowanie można nabyć u dzierżawcy, na miejscu, w domku nad jeziorem. Opłata za dzień wędkowania wynosi 20 zł, dodatkowo płaci się za złowione ryby po cenach uzgodnionych z dzierżawcą łowiska. Jest ono czynne od 1 kwietnia do końca września.

Marian Paruzel

2006.07.12