Gminy Wielbark i Pasym odnotowały największy wzrost dochodów własnych w powiecie szczycieńskim, a także wśród małych miasteczek naszego województwa w roku ubiegłym. Z kolei największe straty poniosła najbogatsza u nas - gmina Jedwabno.

Zaraza samorządom nie zaszkodziła
Burmistrz Grzegorz Zapadka: - Nasze dochody oparte są na przemyśle, a tam produkcja, z kilkutygodniową przerwą, odbywała się normalnie

Apokaliptyczne prognozy części ekspertów dotyczące skutków finansowych zamykania gospodarki w okresie pandemii nie potwierdziły się. Przynajmniej w odniesieniu do samorządów. Rok 2020 w dużym stopniu utrudnił im funkcjonowanie wynikające z nałożonych obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych i zmniejszył wpływy podatkowe do budżetu od firm i mieszkańców. Stanowiące jednak o sile samorządów dochody własne spadły w porównaniu do roku 2019 w skali ogólnopolskiej tylko o 2%, a dochody całkowite nawet wzrosły – w gminach o 6%, a w powiatach i województwach – 8%. Takie dane przynosi ostatni ranking opublikowany przez „Wspólnotę” - dwutygodnik samorządowy.

Jak na tym tle zaprezentowały się miasta i gminy z powiatu szczycieńskiego?

Najbardziej dotkliwe straty w dochodach własnych poniosła najbogatsza gmina – Jedwabno.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.