Głośny, słyszalny w promieniu kilku kilometrów, klangor żurawi niejednego amatora-ornitologa zwabi na mokradła. Tam z zachwytem będzie podziwiał majestatyczne, o długich nogach i szyjach, ptaki.

Zatańczyć z żurawiem

LECĄ ŻURAWIE

Żurawie przylatują do Polski, tworząc charakterystyczne klucze na przełomie lutego i marca. W naszym kraju przebywają do listopada, by zimę spędzić m.in. w Hiszpanii, północnej Afryce lub Izraelu. Obecnie można je spotkać prawie w każdym miejscu, spacerują parami lub w dość licznych stadach. Każdego dnia pasażerowie pociągu lub autobusu relacji Szczytno-Olsztyn widują je na polach za oknami jadącego pojazdu.

PRZYKŁADNI RODZICE

Te dostojne, większe od bocianów, ptaki lubią tereny podmokłe z bliskością lasów i sąsiedztwem pól uprawnych. Żywią się nasionami, jagodami, pąkami roślin, owadami, mięczakami oraz drobnymi kręgowcami. Żurawie budują gniazda na ziemi lub w płytkiej wodzie. Tworzą je z różnorodnej roślinności, nadając gniazdu specyficzny kształt kopczyka.

Samica składa od 1 do 2 jaj, które przez okres 30 dni wysiadują oboje rodzice. Pisklęta po wykluciu są od razu sprawne, jednak lotność osiągają po dwóch, czterech miesiącach. Młode żurawie pozostają pod opieką rodziców aż do następnego okresu lęgowego, który zwykle przypada na połowę kwietnia.

TANIEC GODOWY

Żurawie to nie tylko wzór przykładnego rodzicielstwa. Zasługują też na miano dozgonnych kochanków - łączą się w pary na zawsze. Mają też niezwykłe zwyczaje godowe. W czasie toków samce paradnie przechadzają się wśród samic. Wyciągając szyje i unosząc wysoko głowy, wydają donośny krzyk przypominający głos trąbki. Potrząsają wszystkimi piórami niczym tancerze połaciami fraków, robią nagły skłon w stronę partnerki, jakby zapraszając do tańca. W pewnym momencie chwytają w dziób kępę trawy lub innej roślinności, wyrzucają ją wysoko, po czym podskakują i próbują uchwycić spadającą wiązkę. Wygląda to tak, jakby partnerce wręczali bukiet zerwanych kwiatów. Nie poprzestają jednak na tym. Znów potrząsają piórami, kręcą się w kółko jak w piruecie, przeplatając obroty wyskokami w górę. W taki taneczny sposób samce zabiegają o względy wybranki, z którą pozostają na całe życie.

Warto wybrać się na łąkę i zatańczyć z żurawiem.

GS-K