Koło Łowieckie „Żbik” Szczytno obchodzi w tych dniach 70-lecie swojego istnienia, a jego jubileusz przypada w 100-lecie Polskiego Związku Łowieckiego.  Główne uroczystości odbyły się w piątek w kościele Świętego Krzyża. W ich trakcie zasłużonym  dla rozwoju polskiego łowiectwa myśliwym wręczono odznaczenia, a czterem z nich – Honorowe Kordelasy.

Żbik świętuje 70-lecie
Koło Łowieckie „Żbik” Szczytno liczy dziś 31 członków

Uroczyste obchody 70-lecia Koła Łowieckiego „Żbik” Szczytno zainaugurowała msza święta w kościele Świętego Krzyża odprawiona przez dziekana, proboszcza ks. Andrzeja Wysockiego.  W wygłoszonym kazaniu kapelan myśliwych i leśników dziękował tym, którzy przed 70 laty podjęli wysiłek, aby powołać do życia koło łowieckie. Podkreślał ważną rolę pełnioną przez myśliwych w ich dbaniu o stan zwierzyny, etykę łowiecką, pielęgnowanie zwyczajów i działania integracyjne. Odnosił się przy tym do krytycznych opinii wygłaszanych na ich temat.

Myśliwi „Żbika” mają w swoim gronie jedną panią – Magdalenę Deptułę

- Niezasłużenie polscy myśliwi nie mają dobrej marki w mediach, które nie piszą pozytywnie o wysiłkach poszczególnych członków i kół łowieckich. Zamiast tego wyżywają się poza granicami przyzwoitości. Używają przy tym wulgarnych niemądrych określeń, aby zdyskredytować działania myśliwych – mówił ks. dziekan. Z drugiej strony, jak zauważał, sami myśliwi powinni uderzyć się  w piersi. - W ostatnich latach przyjmuje się takich członków, którzy nie składają przysięgi myśliwskiej, ani nie są pasowani na myśliwego, lubią tylko strzelać. Dlatego ta tradycja myśliwska ucieka – ubolewał ksiądz.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.