W Spychowie powinien powstać Gród Juranda z obiektem w średniowiecznym stylu. To pomysł członków Stowarzyszenia „Przyjazne Spychowo”, którzy chcą ożywić swoją miejscowość i ściągnąć do niej turystów zafascynowanych legendarnym bohaterem „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza.

Zbudujmy gród Juranda
Wstępny projekt Grodu Juranda zakłada, że obiekt będzie miał wymiary 45x45 metrów. Prezes Waldemar Popielarczyk (z prawej) jest przekonany, że przysłuży się on znakomicie promocji nie tylko Spychowa, ale i całej gminy

Członkowie Stowarzyszenia „Przyjazne Spychowo” od lat próbują promować swoją miejscowość, wykorzystując do tego rycerza Juranda, fikcyjną postać literacką, którą stworzył Henryk Sienkiewicz w „Krzyżakach”. Co roku z dużym powodzeniem organizują w lipcu w spychowskim amfiteatrze imprezę „Powrót Juranda”, która oprócz miejscowych przyciąga rzesze wypoczywających w okolicach turystów. Członkowie stowarzyszenia myślą o większej promocji. Chcą wybudować na przyległym do miejscowego jeziora terenie Gród Juranda. Jest szansa, że odwieczna, wydawałoby się, mrzonka żyjąca w sercach i umysłach okolicznych mieszkańców, doczeka się wreszcie realizacji.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.