Jak daleko można się posunąć, by zdobyć nowy telefon, markowe ubranie i poklask wśród rówieśników? Odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy spektaklu wystawionego w Gimnazjum nr 1 przez działający w tej szkole Klub Młodych Talentów. Na uwagę zasługuje to, że tekst poruszający kontrowersyjne tematy, napisał jeden z jego członków.

Zgubna żądza pieniądza

Spektakl słowno – muzyczny „Cztery kartki z pamiętnika”, cz. II – „Sprzedam życie za pieniądze” został wystawiony w auli Gimnazjum nr 1 w miniony czwartek. Swoje wokalne i aktorskie umiejętności zaprezentowała młodzież działająca w Klubie Młodych Talentów. Tworzą go nie tylko gimnazjaliści, ale także absolwenci, dziś uczący się w szczycieńskich szkołach ponadgimnazjalnych. Spektakl, napisany w całości przez Krzysztofa Berendta, jednego z członków Klubu i ucznia Zespołu Szkół nr 2, ukazuje problemy współczesnej młodzieży, a konkretnie zagrożenia wynikające z powszechnej w dzisiejszych czasach potrzeby posiadania. Młodzi ludzie w przejmujący sposób pokazali, do czego może prowadzić żądza pieniądza. Opowiedziane przez nich cztery krótkie historie ukazują losy galerianki, dilera narkotyków, dziewczyny, która trafiła w sidła przemysłu porno oraz syna alkoholików. Skąd wziął się pomysł na spektakl dotykających tak kontrowersyjnych tematów? – Inspiracją było dla mnie to, co dzieje się wokół nas. Czerpałem ją z obserwacji, z tego, w jaki sposób moi rówieśnicy zarabiają pieniądze – odpowiada autor „Kartek ...” Krzysztof Berendt. Przyznaje, że tworząc tekst miał świadomość, że dotyka bardzo trudnych spraw. – Chodziło o to, aby spektakl był poruszający – podkreśla.

Nie był to jego pierwszy taki utwór. Jest też autorem I części „Kartek z pamiętnika”, ukazującej relacje młodzieży z rodzicami.

Nad przygotowaniem czwartkowego spektaklu czuwały opiekunki Koła Młodych Talentów działającego przy Gimnazjum nr 1: Agnieszka Augustynowicz, Dorota Główczyńska oraz dyrektor Ewa Żenczykowska – Sawicka.

(ew)