Niedawno nabyłem ciekawy album ze zdjęciami żołnierzy drugiej kompanii szczycieńskiego batalionu jegrów. Choć jest niekompletny, stanowi wartościową pod względem historycznym pamiątkę.

Żołnierski album
Sterowiec nad szczycieńskimi koszarami

HISTORIA ZASŁUGUJĄCA NA OPISANIE

Albumy fotograficzne z oczywistych względów mają większą wartość niż pojedyncze zdjęcia, czy nawet zespoły zdjęć. Są swego rodzaju całością, ale też świadectwem upodobań autora i właściciela. Albumy fotograficzne są też dobrym źródłem do badania historii fotografii. Obserwując rynek od kilkunastu lat mogę stwierdzić, że niestety spora część albumów jest przez sprzedawców dzielona. Jeżeli jest taka możliwość, to fotografie są sprzedawane pojedynczo, dzięki temu zysk z ich sprzedaży staje się zdecydowanie większy. W ten sposób tracone są liczne informacje. Natomiast całe albumy stają się coraz większą rzadkością. Bez wątpienia każdy album fotograficzny jest oddzielną, zasługującą na opisanie historią.

SZCZYTNO I DŁUGI BOREK

Szkoła w Długim Borku. Rok 1929

Niedawno nabyłem album ze zdjęciami żołnierzy drugiej kompanii szczycieńskiego batalionu - 2 (Jäger) Komp. Inf.-Regt. 2 z 1936 r. Brakuje w nim niestety połowy fotografii. Dodatkowo jego wartość obniża to, że zdjęcia są niepodpisane. Większość wykonana została w Szczytnie i tu nie ma problemu z ich identyfikacją.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.