Na ekrany polskich kin wszedł właśnie głośny film Jerzego Skolimowskiego pod tytułem „IO”. Część zdjęć do niego nakręcono w Jedwabnie a jednym z jego bohaterów jest … miejscowy klub piłkarski Zryw Jedwabno. W ostatnią sobotę film miał swą premierę w Olsztynie z udziałem samego reżysera i producentki Ewy Piaskowskiej.

Zryw pany
Reżyser filmu Jerzy Skolimowski (w środku) wraz z wójtem gminy Jedwabno Sławomirem Ambroziakiem i jednym ze statystów – byłym dyrektorem GOK-u Jerzym Pałaszem

Film „IO” już otrzymał wiele wyróżnień. Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes otrzymał Nagrodę Jury a niedawno wybrano go na polskiego kandydata do Oscara 2023 w kategorii film zagraniczny. Olsztyńska premiera z udziałem reżysera i producentki przyciągnęła wielu widzów. Gospodarzem spotkania był marszałek województwa warmińsko – mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, gdyż podlegający mu Warmińsko – Mazurski Fundusz Filmowy był jednym z podmiotów finansujących powstanie filmu.

„IO” przedstawia historię życia osiołka od polskiego cyrku do włoskiej rzeźni. Świat widziany oczami bezbronnego zwierzęcia jest niezwykle okrutny.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.