Rok 2009 zmierza powoli ku końcowi, ale jeszcze jest czas na to, by zostać zwolnionym z podatku od spadków i darowizn na obowiązujących zasadach.

Należy pamiętać, że zwolnieniu podlegają osoby należące do tzw. zerowej grupy podatkowej, czyli zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, już od 1 stycznia 2009 roku, są to między innymi: małżonek, pasierb, rodzeństwo, ojczym czy nawet macocha. Osoba, której majątek został powiększony w wyniku otrzymania, na przykład niespodziewanego spadku bądź zaskakującej darowizny, w przeciągu sześciu miesięcy od dnia poinformowania o jego otrzymaniu (stwierdzonego prawomocnym postanowieniem sądu o nabyciu spadku, aktem poświadczenia dziedziczenia lub aktem darowizny sporządzonym u notariusza bądź indywidualnie między stronami) powinna zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym, by móc skorzystać całkowicie z przysługującego jej uprawnienia, bez względu na wartość czy również rodzaj nabytego majątku. Termin sześciomiesięcznego zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym zwolnienia od podatku obejmuje nie tylko spadki czy darowizny, ale zachowek i zasiedzenie. Osoba, która w wyznaczonym sześciomiesięcznym terminie nie zgłosi fiskusowi faktu nieodpłatnego nabycia majątku od osoby najbliższej, w wyniku na przykład zdarzeń prawnych niezależnych od woli nabywcy, nie utraci prawa do zwolnienia. O tym fakcie przesądzać będzie moment późniejszego powzięcia informacji o nabyciu.

Pamiętajmy jednak, że momentem nabycia spadku jest jego otwarcie,

a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Termin sześciomiesięczny natomiast stosuje się obecnie do przypadków, w których obowiązek podatkowy powstał po 31 grudnia 2008 roku. W przypadku umów darowizny, nie zawartych w formie aktu notarialnego, obowiązek podatkowy powstaje w momencie przyrzeczonego świadczenia, czyli w momencie zobowiązania się darczyńcy do przeniesienia własności, na przykład nieruchomości, na rzecz obdarowanego.

Monika Soliwoda