W Szczytnie, obok amatorskiego chóru męskiego, funkcjonowały też inne zespoły śpiewacze.
CHÓRY
Najwyższy poziom miał liczący około 100 członków chór seminarium nauczycielskiego. W okresie międzywojennym zastąpił go chór mieszany (męsko-żeński) Gimnazjum im. Hindenburga. Był on kierowany przez nauczyciela muzyki Schmekela, a od 1937 roku przez Schmiedera. Chór działał też w żeńskim gimnazjum, czyli w szkole Ortulfa. Swoje chóry posiadały też wszystkie funkcjonujące w Szczytnie kościoły.
Chórem katolickim kierował dyrektor szkoły Blorchert, a dyrygentem chóru ewangelickiego był kantor Podzun. Istniał też chór baptystów. Około 1933 roku powstał pod kierunkiem nauczyciela Kuschela chór robotniczy.
DZIEŃ PIOSENKI NIEMIECKIEJ I KONCERTY
W okresie międzywojennym organizowano w Szczytnie na terenie Domu Strzeleckiego dzień piosenki niemieckiej. Brały w nim udział wszystkie chóry świeckie. Występy śpiewaków odbywały się nawet podczas wojny. W 1943 roku w Hotelu Berliner Hof wystąpił chór mieszany pod dyrekcją panny Großkopf.
W mieście działało też towarzystwo koncertowe. Nie sposób tu wymienić wszystkich organizowanych w kościołach i budynkach świeckich koncertów.
Na przełomie XIX i XX wieku w ogrodach Thalmanna w Bartnej Stronie odbywał się coroczny koncert zimowy.