Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Szczytnie obchodzi w tym roku 110-lecie istnienia. Główne uroczystości, z udziałem licznie przybyłych gości, odbyły się w minioną sobotę.

110 lat zboru baptystów
Kościół baptystów został wybudowany w ciągu zaledwie jednego roku i oddany do użytku w lipcu 1904 r.

JUBILEUSZOWI GOŚCIE

Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Szczytnie istnieje już 110 lat. Ta nieliczna, ale bardzo aktywna wspólnota, nieprzerwanie od ponad wieku wpisuje się w różnorodny wyznaniowo charakter mazurskiego miasta. Główne obchody celebrowanego przez cały rok jubileuszu odbyły się w minioną sobotę w zabytkowym kościele na ul. Sienkiewicza. W uroczystości licznie wzięli udział zaproszeni goście. W ich gronie znalazły się władze samorządowe miasta i powiatu, a także duchowni różnych wyznań – Kościołów katolickiego, ewangelicko – augsburskiego oraz adwentystów dnia siódmego. Władze centralne reprezentowała posłanka Urszula Pasławska. Wśród przybyłych znalazł się także były wieloletni pastor szczycieńskiego zboru baptystów, Janusz Niwiński wraz z małżonką oraz pastorowie z okręgu. Na uroczystości do Szczytna przybył również prezbiter Marek Głodek, przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Muzyczną oprawę jubileuszu zapewnił chór gospel „Wniebogłosy” z Olsztyna.

POCZĄTKI W RUMACH

Pastor Andrzej Seweryn (z lewej) otrzymał od prezbitera Marka Głodka, przewodniczącego Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP, okolicznościową statuetkę z życzeniami

Dzieje zboru przybliżył jego obecny opiekun duchowy, pastor Andrzej Seweryn. Dzieje baptyzmu na ziemi szczycieńskiej sięgają połowy XIX w., kiedy to z innych regionów Prus zaczęli tu napływać wyznawcy tego protestanckiego nurtu.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.