Wśród kilku tematów mojej kolekcji jednym z najważniejszych są albumy fotograficzne. Mam ich w zbiorach kilkadziesiąt i część już na łamach „Kurka” zaprezentowałem. Zbieram te, które są związane z powiatem szczycieńskim, Mazurami i Prusami Wschodnimi.

Albumy fotograficzne
Fotografia pochodzi z albumu rodziny spędzającej wakacje w Szczytnie w 1935 roku. Przedstawia kąpielisko miejskie

RODZAJE ALBUMÓW

Albumy fotograficzne to mające formę książki połączone ze sobą karty służące do przechowywania fotografii. Zazwyczaj zabezpieczają je przez zniszczeniem, ale zdarza się też, że przechowywane w nich fotografie mogą ulec uszkodzeniu. Zdjęcia może zniszczyć na przykład użyty do ich podklejenia klej. Najczęściej spotykane są albumy rodzinne i żołnierskie, albumy z podróży oraz te będące pamiątką po służbie w różnego rodzaju paramilitarnych organizacjach. Można też albumy podzielić ze względu na ich wielkość. Moim ulubionym typem są albumy z podróży. Zawierają one często różnego rodzaju dodatki, w postaci biletów czy zasuszonych roślin.

POCZĄTKI FOTOGRAFII W SZCZYTNIE

W Szczytnie fotografia pojawiła się w 1857 roku. Już wówczas wykonujący tu zdjęcia trzej fotografowie oferowali również przystosowane do ich przechowywania albumy fotograficzne, więc z całą pewnością istniały albumowe zbiory wczesnych zdjęć z wizerunkami mieszkańców Szczytna i powiatu. Obecnie najstarsze znane mi szczycieńskie fotografie pochodzą z lat 80. XIX wieku, a najstarsze albumy dopiero z okresu po 1910 roku. W latach 30. XX wieku fotografia stała się powszechna i z tego czasu istnieje bardzo dużo albumów.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.