Tydzień po Dożynkach Powiatowych, swoje święta plonów organizują dwie gminy – Pasym i Rozogi. Ten pierwszy samorząd w całości sfinansuje ją z własnych środków, drugi otrzymał 75% dotację w ramach PROW. W obu przypadkach na mieszkańców i zaproszonych gości czeka szereg atrakcji, w tym cieszące się dużą popularnością konkursy stoisk sołeckich.

Czas święta plonów

PASYM

Dożynki organizuje większość gmin w powiecie szczycieńskim. Pierwsza w tym roku taka impreza odbyła się w Jedwabnie, zastępując dotychczasowe tradycyjne Święto Chleba. W miniony weekend w Dźwierzutach z kolei obchodzono Dożynki Powiatowe. Swoje święta plonów w najbliższą niedzielę 2 września przygotowują dwie kolejne gminy – Pasym i Rozogi. Nad Kalwą impreza rozpocznie się po godzinie 11.00, kiedy korowód dożynkowy przemaszeruje do kościoła na nabożeństwo ekumeniczne. Centralnym miejscem obchodów będzie jak zawsze plac przy Miejskim Ośrodku Kultury. Tu odbędzie się część oficjalna, a po niej koncert Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno. Zagra również strażacka orkiestra dęta z Płośnicy, nie zabraknie też zespołów grających muzykę disco polo. Przewidziano także stałe punkty towarzyszące dożynkom – konkurs na wieniec oraz stoisko.

- Na razie do konkursu na stoisko zgłosiły się trzy sołectwa. W rywalizacji na wieniec mamy pięć zgłoszeń, w tym jedno od osoby indywidualnej – mówi Mariola Szuszkiewicz, dyrektor MOK-u w Pasymiu, głównego organizatora imprezy.

- Zapraszamy wszystkich do udziału i mamy nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje nam planów – dodaje. Imprezie towarzyszy także wystawa makrofotografii autorstwa Marka Zawrotnego. Można ją oglądać w MOK-u. Dożynki nad Kalwą w całości zostaną sfinansowane ze środków samorządu. Przekazał on na ten cel ośrodkowi kultury dotację w wysokości 28,8 tys. złotych.

- W tym roku pisaliśmy wniosek o dofinansowanie, ale na dożynki go nie otrzymaliśmy – informuje skarbnik miasta i gminy Pasym Arkadiusz Młyńczak, dodając, że wsparcie ze środków zewnętrznych uzyskały dwie inne imprezy - „Zatrzymane w kadrze” oraz „Wianki 2012”.

ROZOGI

Więcej, bo ponad 40 tys. zł będą kosztować odbywające się tego samego dnia co w Pasymiu dożynki gminne w Rozogach. W tym jednak przypadku samorząd otrzymał 25 tys. zł dofinansowania od samorządu województwa w ramach PROW. Dzięki uzyskanym środkom sołectwa przygotują swoje stoiska promocyjne.

- W ramach projektu dostaną od nas pieniądze, za które same przyrządzą tradycyjne, regionalne potrawy serwowane podczas imprezy za darmo – tłumaczy Hanna Łukowska, dyrektor rozoskiego GOK-u. W tym roku prezentacje przygotuje rekordowa liczba sołectw – ma być ich aż dwanaście. Dla porównania, w ubiegłych latach było ich o cztery mniej. Dożynki w Rozogach rozpocznie w samo południe msza w kościele parafialnym. Po niej nastąpi przemarsz korowodu dożynkowego na plac przy amfiteatrze. Blok artystyczny rozpocznie się o godzinie 14.00. Wystąpią m.in. zespół „Cygańskie Czary” oraz Trzy Gitary wykonujące hity Czerwonych Gitar. Podczas święta plonów nastąpi również rozstrzygnięcie konkursów na piękną i czystą posesję oraz najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

(ew)