Kamica pęcherzyka żółciowego jest jedną z najczęściej występujących chorób wśród mieszkańców naszego kraju - dotyka 20% osób. Oznacza to, że w samym Szczytnie ponad 4 tys. ludzi cierpiało, cierpi lub będzie cierpieć z powodu kamieni w pęcherzyku żółciowym. W swoim gabinecie bardzo często spotykam pacjentów, którzy skarżą się na silne bóle brzucha, najczęściej po stronie prawej, pod żebrami, występujące po zjedzeniu tłustego posiłku.

Doktorze, mam kolkę żółciową

Badanie USG pozwala na szybką i bezbolesną diagnozę, uwidaczniając złogi w pęcherzyku. Po zastrzyku przeciwbólowym i rozkurczowym bóle najczęściej ustępują, aby za jakiś czas zaatakować znowu. Czasami ból pojawia się w nocy i wówczas pacjenci szukają ratunku na pogotowiu. Powtarzające się napady silnego bólu zmuszają pacjentów do poddania się leczeniu chirurgicznemu. Niestety operacja nie zawsze oznacza całkowite pozbycie się problemu. W czasie zabiegu chirurdzy usuwają cały pęcherzyk żółciowy, w związku z czym zaczynają pojawiać się problemy związane z brakiem pęcherzyka. Blisko połowa pacjentów po operacji odczuwa takie dolegliwości jak bóle brzucha, czy wzdęcia nasilające się po jedzeniu. W związku z tym warto zadać sobie pytanie, czy jest jakiś sposób, aby uniknąć kamieni w pęcherzyku żółciowym?

Oczywiście nie ma stuprocentowej recepty, ale przestrzeganie pewnych zaleceń dietetycznych może znacznie zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamieni. Warto zadać sobie pytanie czym są kamienie żółciowe, z czego powstają? W podręczniku medycznym „Interna Szczeklika” na stronie 1020. czytamy: W krajach zachodnich ponad 75% złogów żółciowych stanowią złogi cholesterolowe. Oznacza to, że nadmiar cholesterolu w naszych organizmach może prowadzić do kamicy żółciowej. Większość ludzi cholesterol kojarzy z rozwojem miażdżycy i chorób serca. Okazuje się jednak, że nasza wątroba również może cierpieć, gdy cholesterolu jest za dużo. Cholesterol występuje oczywiście w mięsie i produktach zwierzęcych takich jak jajka, masło, śmietana. Jednak jeśli nie jemy mięsa, ale zjadamy słodycze nasza wątroba nadmiar cukru przetwarza na cholesterol, który trafia potem do żółci i może tworzyć kamienie. Dlatego osoby z cukrzycą oraz otyłe mają szczególnie duże ryzyko zachorowania na kamicę żółciową. W związku z tym rada dla osób, które chcą uniknąć problemów z wątrobą jest oczywista. Kluczem do sukcesu jest dieta. Jedzenie produktów mięsnych, oraz wysokokalorycznych może spowodować problemy, podstawą naszej diety powinny być raczej ziarna zbóż, rośliny strączkowe, warzywa i owoce.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.