Zdjęcia ukazujące życie codzienne mieszkańców, uroczystości rodzinne

i religijne od czasów

I wojny światowej po lata 60. zgromadzono na wystawie „Faryny w starej fotografii” prezentowanej na wieży szczycieńskiego ratusza.

Zdjęcia ukazujące życie codzienne mieszkańców, uroczystości rodzinne i religijne od czasów I wojny światowej po lata 60. zgromadzono na wystawie „Faryny w starej fotografii” prezentowanej na wieży szczycieńskiego ratusza.

Dzieje jednej wsi w obiektywie

W środę 21 maja na wieży szczycieńskiego ratusza uroczyście zainaugurowano sezon turystyczny. Główną atrakcją dla zwiedzających będzie z pewnością wystawa poświęcona historii Faryn, wsi leżącej w gminie Rozogi, na pograniczu mazursko-kurpiowskim. Na ekspozycji zatytułowanej „Faryny w starej fotografii” zgromadzono przeszło sto zdjęć dokumentujących losy mieszkańców tej miejscowości od czasów I wojny światowej aż po lata 60. XX wieku. Ukazują one codzienne życie lokalnej wspólnoty na tle burzliwej historii minionego stulecia. Nie brak tu także ciekawostek. Dziś niewiele osób pewnie pamięta, że we wsi funkcjonowała kolej wąskotorowa, początkowo wykorzystywana dla potrzeb frontu w okresie I wojny, a potem służąca także ludności cywilnej. Wystawa powstała dzięki współpracy z dawnymi mieszkańcami wsi, którzy obecnie żyją w Niemczech. Duża część zdjęć pochodzi ze zbiorów Waltera Kurtza.

- Pomysł zorganizowania wystawy zrodził się w 2007 r. podczas jego pobytu w rodzinnej miejscowości - mówi sołtys Faryn Stanisław Czujak. Nie brak też fotografii przekazanych przez dzisiejszych mieszkańców. Pomysłodawcami wystawy są sołtys Stanisław Czujak oraz ksiądz Roman Wiśniewski. Ekspozycja była już prezentowana w lipcu ub.r. w Szkole Podstawowej w Farynach oraz w Nadleśnictwie Spychowo. Organizatorzy planują poszerzyć zbiory o kolejne zdjęcia i zaprezentować je za trzy lata z okazji jubileuszu 350-lecia Faryn.

(ew)/Fot. M.J.Plitt