Wprawdzie dwa najważniejsze dni w ostatnim czasie, czyli Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, przypadły we wtorek i w środę, ale wzmożony ruch na cmentarzach i okolicach panował już od soboty.

Dzień Wszystkich ŚwiętychParkingi wypełniały się niemal w stu procentach od godzin porannych (fot. 1) , automatycznie duży ruch panował na straganach i samych cmentarzach. Choć ceny kwiatów i zniczy znacznie przewyższały te sprzed roku, nie stanowiły one przeszkody, by w ten sposób upamiętnić bliskich zmarłych.

W Szczytnie tradycyjnie zmieniana jest organizacja ruchu na ulicach w pobliżu obu części cmentarza komunalnego (fot. 2) . Mimo innego oznakowania, zakazów parkowania i utworzenia na kilka dni ulic jednokierunkowych wielu kierowców przepisy łamało (np. jadąc pod prąd) – trudno powiedzieć, czy przyczyną było gapiostwo czy coś zupełnie innego. Policja bez żadnej złośliwości mogłaby wystawiać kilkanaście mandatów na godzinę – a może i więcej.

Uroczystość Wszystkich Świętych ma tradycję sięgającą II połowy I tysiąclecia. Współcześnie kojarzona jest ze świętem u katolików, ale na cmentarzach w tym czasie pojawiają się pchane siłą tradycji osoby innych wyznań bądź niewierzące. „Kurek” pod koniec października odwiedził zabytkowy cmentarz żydowski na ul. Łomżyńskiej. Niedawno przy wejściu na kirkut pojawiła się tablica (fot. 3), która może wzbogacić wiedzę na temat tego miejsca i losów Żydów w Szczytnie i okolicy. Krajobraz kulturowy stolicy powiatu jest dość bogaty, stąd warto by pokusić się o analogiczną tablicę np. przy wejściu na dawny cmentarz ewangelicki przy ul. Piłsudskiego (fot. 4).

 

ZAGADKI NA NAGROBKACH

Październikowo-listopadowe wędrówki po rozmaitych nekropoliach skłaniają nie tylko do zadumy, posprzątania grobów bliskich czy pomodlenia się za zmarłych. To również okazja, by poznać mnogość i oryginalność imion i nazwisk pochowanych tam osób. Każda z takich nazw kryje jakąś tajemnicę, wiąże się z wyznawaną wiarą, życzeniami rodziców, modą itp. Na wspomnianym cmentarzu żydowskim, choć na macewach wiele jest napisów w języku hebrajskim, zobaczymy również czcionkę gotycką opartą na alfabecie łacińskim. Już przy wejściu ujrzymy nagrobek pochowanego tu mężczyzny o imieniu Moses, czyli Mojżesz (fot. 5).

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.