Przez gminy Szczytno, Wielbark i Dźwierzuty ma biec licząca w sumie 138 km sieć elektroenergetyczna 400 kV z Olsztyna do Ostrołęki. Jednym z głównych celów opiewającej na ponad 425 mln zł inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa dostaw energii w Polsce północno-wschodniej.

Inwestycja wysokiego napięcia

LINIA ZA 425 MILIONÓW

Zadanie polegające na budowie linii przesyłowej 400 kV z Olsztyna do Ostrołęki jest realizowane przez spółkę Polskie Sieci Elektroenergetyczne będącej w 100% własnością Skarbu Państwa. Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała pod koniec ubiegłego roku wywodząca się z Hiszpanii firma Aldesa Nowa Energia. Zaoferowana przez nią cena to 425,74 mln złotych. Inwestor wraz z wykonawcą zapowiada zakrojoną na szeroką skalę akcję informacyjną na temat planowanego przedsięwzięcia. Ma ona polegać m.in. na spotkaniach z samorządowcami oraz mieszkańcami terenów, przez które ma przebiegać linia. Jedno z nich odbyło się w minionym tygodniu w Urzędzie Gminy Szczytno. Przedstawiciele firmy Aldesa omawiali przede wszystkim zakres inwestycji oraz cele, którym ma ona służyć. Jak tłumaczyła menedżer kontraktu Aneta Jermak – Szuniewicz, realizacja zadania wpłynie na zmniejszenie liczby awarii.

- Polska jest w tej chwili krajem, w którym na jednego mieszkańca braki w dostawie energii elektrycznej wynoszą 400 minut w skali roku – mówiła. Zwracała też uwagę na nie najlepszy stan linii. Większość z nich zbudowano w latach 70., lub nawet wcześniej, podczas gdy okres ich użytkowania to maksymalnie 45 lat. - Jesteśmy już grubo po czasie – podkreślała przedstawicielka wykonawcy.

JAKIE KORZYŚCI?

Samorządowców interesowało to, czy tak potężna inwestycja przełoży się na wymierne korzyści dla gmin. Obecni na spotkaniu goście zapewniali, że tak.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.