Odsetek wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach świętych w parafiach dekanatu Szczytno waha się od 17 do 25%. Przystępujących do komunii świętej jest nieco mniej niż 10%. Dziekan ks. Andrzej Wysocki liczy, że wskaźniki poprawią się po wejściu w życie zakazu handlu w niedzielę. - Poza tym staramy się stwarzać naszym parafianom jak najlepsze warunki pobytu w kościele – deklaruje dziekan.
PRZERZEDZONE PARAFIE
Od 1980 roku w wybraną niedzielę października we wszystkich polskich parafiach przeprowadza się liczenie wiernych i przystępujących do komunii. W ostatnich latach odsetek uczestniczących w niedzielnej mszy oscyluje w granicach 40 procent, a przyjmujących komunię - 17 procent. To jest średnia dla całego kraju. Najwyższa frekwencja w kościołach jest w diecezji tarnowskiej (70,5%), najniższa - łódzkiej (26%).
Ostatnie liczenie, które miało miejsce 15 października ubiegłego roku wskazuje, że w dekanacie Szczytno we mszach uczestniczy od 17 do 25% wiernych.
- To mało w porównaniu ze średnią krajową – przyznaje dziekan dekanatu Szczytno i jednocześnie proboszcz parafii św. Krzyża ks. Andrzej Wysocki. Zaraz jednak dodaje, że przyczyną są nieprecyzyjne dane, które łatwo są weryfikowane w czasie kolędy. - Z moich ustaleń wynika, że 20% parafian przebywa aktualnie poza Szczytnem – mówi ksiądz. Są to głównie uczniowie i studenci oraz ci, którzy wyjechali za pracą. Dziekan liczy, że wyższej frekwencji na mszach sprzyjać będzie wchodzący wkrótce w życie zakaz handlu w niedziele.
Do komunii w dekanacie przystępuje niecałe 10 procent, a większość wiernych, w proporcji 60-40, stanowią kobiety.
CIEPŁO, PARKING I NAGŁOŚNIENIE
Ksiądz Wysocki zauważa, że każdy proboszcz stara się swoim parafianom stworzyć jak najlepsze warunki pobytu w kościele.