Chyba większość mieszkańców Szczytna uważa, że jezioro znajdujące się przy zamku nazywa się Jeziorem Domowym Dużym (niem. Großen Haussee). Jego oficjalna nazwa - Jezioro Długie - jest mało oryginalna i w zasadzie nie wiadomo skąd się po wojnie wzięła, bo jezioro to nawet nie ma 2 kilometrów długości.

Jezioro Długie
Na tej pocztówce widać obsadzone drzewami promenady znajdujące się po południowej i północnej stronie jeziora Po lewej stronie przystań żeglarska i kąpielisko miejskie

PRUSKIE NAZWY

Lepiej już byłoby zostawić, tak jak w przypadku mniejszego Jeziora Domowego Małego, bezpośrednie tłumaczenie nazwy niemieckiej. Byłoby to oryginalne i miałoby uzasadnienie w długiej tradycji. Warto też zauważyć, że Szczytno wzięło swoją nazwę od starych pruskich nazw szczycieńskich jezior. Około 1464 roku kronikarz warmiński, Johannes Plago, wymieniając szczycieńskie jeziora, używa nazw: Sciten Major i Sciten Minor, czyli Szczytno Większe i Szczytno Mniejsze. Zarówno w języku pruskim jak i staropolskim skiten oznacza tarczę. Także nazwa Szczytno ma prusko-polskie pochodzenie, bo zapewne używali jej już pierwsi polscy osadnicy z Bartnej Strony. Szkoda, że nie wzięto tego pod uwagę przy powojennej zmianie nazw jezior. Wówczas jednak przyjmowano, że nazwa Szczytno pochodzi od szczytu - wzniesienia, na którym miało być zlokalizowane pruskie grodzisko, ewentualnie od zajęcia mieszkańców znajdującego się tu osiedla, którzy mieli wyrabiać szczyty, czyli tarcze. Śladów grodziska, które powinno znajdować się w miejscu późniejszego zamku nigdy nie odnaleziono, ale nawet gdyby ono istniało, to i tak niczego w tym przypadku by nie zmieniło. Na pruskie pochodzenie nazwy Szczytna zwrócił uwagę już Gustaw Leyding w wydanej w 1962 roku książce: Szczytno. Z dziejów miasta i powiatu.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.