Trwa II etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. Sołectwo, którego przedstawiciel zajmie w głosowaniu czytelników I miejsce, otrzyma w nagrodę 3 tys. zł. II miejsce – 2 tys. zł, III miejsce – 1 tys. złotych. W tym tygodniu prezentujemy kolejną parę finalistek, tym razem z gminy Pasym – Jolantę Augustowską z Narajt i Zofię Szczucką z Michałek.

Jolanta Augustowska, Zofia Szczucka ZOFIA SZCZUCKA (Michałki)

Sołtysem jest pierwszą kadencję. W Michałkach mieszka dopiero od 2016 r., ale szybko zaskarbiła sobie sympatię i zaufanie mieszkańców. - Może to dlatego, że jestem osobą otwartą, przystępną i łatwo nawiązuję kontakt z nowym otoczeniem – mówi pani Zofia. Pochodzi z rodziny rolniczej. Jej rodzice na Warmię i Mazury przybyli po wojnie z Lubelszczyzny. Zajmowali się prowadzeniem gospodarstwa pod Barczewem, ale pani Zofia urodziła się w Olsztynie. Tam mieszkała przed przeprowadzką do Michałek. Zanim to się stało, początkowo zamieszkała w domu, który miał jej służyć w okresie wakacji. Wieś tak ją jednak zauroczyła, że postanowiła przeprowadzić się tu na stałe. Z wykształcenia jest technikiem geodetą, przez 20 lat prowadziła w Olsztynie biuro pośrednictwa obrotem nieruchomościami. Udzielała się także społecznie, będąc przez kilkanaście lat wolontariuszką w domu dziecka. - Żadnej pracy się nie boję – śmieje się sołtys, dodając, że w życiu kieruje się mottem: „dobro wraca”.

Ważnymi mieszkańcami sołectwa, obejmującego także Miłuki, są dla niej dzieci. Z myślą o nich, z okazji Dnia Dziecka, organizuje w świetlicy imprezy oraz mecze. We wsi odbywają się także tradycyjne Wianki, a dwa lata temu miał tu miejsce festyn z okazji 630-lecia założenia Michałek. W ciągu ostatnich czterech lat, w ramach funduszu sołeckiego wyremontowano dach świetlicy i dobudowano do niej zadaszony taras. Oprócz tego powstała też zadaszona wiata na placu zabaw oraz odnowiono pomost na plaży. Ostatnio sołtys wiele uwagi poświęca zagospodarowaniu miejsca wypoczynkowego w Miłukach, gdzie powstała już służąca mieszkańcom wiata.

Obecnie pani Zofia jest emerytką. Ma 10-letniego wnuczka, na przemian z bratem opiekuje się 94-letnią mamą. Interesuje się Warmią i Mazurami – ukończyła nawet kurs przewodnika po tej krainie. - Latem z którąś z koleżanek zawsze jeżdżę na wycieczki po naszym regionie. Dla mnie są one piękniejsze niż jakakolwiek wycieczka np. do Egiptu – mówi pani Zofia.

 

JOLANTA AUGUSTOWSKA (Narajty)

Funkcję sołtysa sprawuje drugą kadencję, a oprócz tego, od 2018 r. jest także radną Rady Miejskiej w Pasymiu. Pochodzi z Małszewa, do Narajt przeprowadziła się 17 lat temu po ślubie z pochodzącym z tej wsi mężem. Mają dwoje dzieci – 15-letnią córkę i 7-letniego syna. Pani Jolanta pracuje jako fryzjerka w zakładzie fryzjerskim w Pasymiu.

Już za kilka tygodni spełni się wielkie marzenie mieszkańców Narajt – właśnie dobiega końca końca budowa wiejskiej świetlicy. - Pomysłów na jej wykorzystanie mamy dużo. Mnie marzy się, aby w naszej wsi powstało koło gospodyń wiejskich, którego członkinie spotykałyby się w nowej świetlicy – mówi pani Jolanta. Trwa także inna wyczekiwana przez miejscowych inwestycja – remont drogi.

Na sercu pani sołtys najbardziej leży dbałość o estetykę miejscowości. W tym roku zamierza startować w konkursie „Czysta i piękna zagroda, estetyczna wieś”. Z myślą o przygotowaniach do udziału w nim, w ramach środków z funduszu sołeckiego, planowane jest czyszczenie i ogrodzenie stawu oraz zagospodarowanie wiejskiej infrastruktury tak, by stała się ładniejsza.

- Lubię, kiedy wszystko dookoła jest zadbane i ładnie wygląda – mówi sołtys. Dlatego zdarza się, że sama chwyta za kosiarkę i kosi trawę. Jej hobby to wizaż, fryzjerstwo i gotowanie. Kulinarne talenty pani Joli mieli okazję poznać uczestnicy organizowanych przez gminę konkursów oraz bywalcy dożynkowych stoisk, za które Narajty były wielokrotnie nagradzane.

Finałowa piętnastka (w kolejności alfabetycznej):

1. Danuta Antoń (Piwnice Wielkie)

2. Jolanta Augustowska (Narajty)

3. Anna Gut (Zabiele)

4. Elżbieta Jabłonowska (Jeruty)

5. Halina Jaśniewicz (Lipniki)

6. Kamil Kaczmarczyk (Faryny)

7. Edyta Kopeć (Świętajno)

8. Mirosław Mierzejewski (Sasek Mały)

9. Elżbieta Pałasz (Jedwabno)

10. Adolf Pasztaleniec (Trelkowo)

11. Marek Soliwoda (Łuka)

12. Zofia Szczucka (Michałki)

13. Katarzyna Szynkiewicz (Łupowo)

14. Jadwiga Śledzińska (Orzyny)

15. Zbigniew Wiszniewski (Lipowa Góra Zachodnia)