Obchody 50-lecia istnienia Miejskiego Domu Kultury stały się okazją do wspomnień i przypomnienia najbardziej zasłużonych pracowników placówki. Jubileuszową uroczystość uświetnił recital Krzysztofa Daukszewicza.

Jubileusz z Daukszewiczem

Początki domu kultury sięgają przełomu 1954 i 1955 roku. Jego siedzibą był wtedy lokal przy ulicy Lipperta, dopiero w 1967 roku placówkę przeniesiono do nowo wybudowanego obiektu przy ul. Polskiej. Funkcję pierwszej kierowniczki ówczesnego Powiatowego Domu Kultury pełniła Marta Rzepińska. W ciągu pół wieku istnienia MDK stał się organizatorem i współorganizatorem wielu imprez kulturalnych, m.in. Dni i Nocy Szczytna, koncertów, wystaw oraz spektakli teatralnych. Działały tu także liczne koła zainteresowań, zespoły folklorystyczne i młodzieżowe. Przy szczycieńskiej placówce powstał znany w kraju kabaret "Gwuść" oraz teatr "Gramma" Eugeniusza Ozgi. Podczas jubileuszowej uroczystości (26 października) połączonej z inauguracją Roku Kulturalnego wspominano wkład MDK w życie miasta. Minutą ciszy uczczono również nieżyjących już pracowników instytucji, w tym dyrektorów - wspomnianego Eugeniusza Ozgę i Tadeusza Grzeszczyka.

Burmistrz Paweł Bielinowicz podkreślił, że niemałe zasługi we wspieraniu inicjatyw kulturalnych mają też stowarzyszenia i organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy miasta. Zapowiedział, że przyszły rok upłynie pod znakiem Krzysztofa Klenczona. W 2006 r. mija bowiem 25. rocznica jego śmierci. Wypada tylko mieć nadzieję, że deklaracje te doczekają się wreszcie realizacji. Na razie nie doszło nawet do zapowiadanego przed rokiem otwarcia alei gwiazd polskiego rock 'n' rolla.

Głównym punktem rocznicowej uroczystości był recital Krzysztofa Daukszewicza, który w latach 1975-1977 kierował szczycieńską placówką. Znany satyryk z sentymentem wspominał pracę w Szczytnie.

- Zawsze było tu dużo pozytywnej energii, która pozostała we mnie na długie lata - zwierzył się publiczności Krzysztof Daukszewicz.

Dwa dni później w ramach obchodów jubileuszu przygotowano wieczór słowno-muzyczny z udziałem Jarosława Chojnackiego oraz kabaretu "Szczytna grupa".

(łuk)

2005.11.02