W czwartek 4 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie odbyła się 20. gala Jurandów – nagród Powiatu Szczycieńskiego dla wybitnych w dziedzinach: gospodarka, działalność społeczna, kultura, nauka i sztuka, turystyka, sport i rekreacja. W tym roku Kapituła przyznała cztery wyróżnienia i pięć statuetek. Juranda honorowego odebrał Ryszard Gidziński.

JURANDY 2018 - STATUETKI

Stowarzyszenie Klub Biegacza „Jurund” 

Jurandy po raz dwudziestyRozpoczęło działalność w 2014 roku. Głównym celem stowarzyszenia jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie postaw sprzyjających rozwojowi kultury fizycznej. Klub Biegacza „Jurund” posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji imprez sportowych, m.in. Maratonu Juranda w Szczytnie, Dyszki Jurandówny, Biegów Jagienki, Szczycieńskiej Dychy Juranda, Festiwalu Biegów Jurunda w Lipniku, Mistrzostw Szczytna w Biegu 12-godzinnym oraz Mazurskich Biegów na Kulce. Jedną z największych imprez organizowanych przez klub jest Maraton Juranda w Szczytnie, w którym uczestniczą setki biegaczy. Członkowie stowarzyszenia biorą udział w biegach organizowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wielkie sukcesy osiąga Rafał Kot - ultramaratończyk, ultrabiegacz, wielokrotny zwycięzca ultra biegów górskich.

 

Anna Bogusz

Zwykła o sobie mówić „Ceperka z gór zamieszkała na Mazurach”.  Aktor-lalkarz, mama 4 dzieci, od 1984 roku mieszkanka Szczytna. Na swoim koncie ma laury indywidualne i zespołowe z festiwali teatralnych w kraju i za granicą. Założyła teatrzyk „Zgraja” w Kamionku. Będąc członkiem Towarzystwa Przyjaciół Szczytna, opracowała i wyreżyserowała widowisko plenerowe, łączące folklor mazurski i kurpiowski, pt. „Wesele mazursko-kurpiowskie, czyli: „Witaj Kurpiu na Mazurach”, którego premiera odbyła się w czerwcu 2002 roku w otoczeniu Chaty Mazurskiej. Od stycznia 2008 roku pracowała z osobami niepełnosprawnymi, prowadząc Pracownię Artystyczną w Środowiskowym Domu Samopomocy w Piasutnie. Pod jej kierunkiem podopieczni zdobywali najwyższe laury w konkursach plastycznych, poetyckich i teatralnych.
Od 2016 roku pełni funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Szczytna w Chacie Mazurskiej i nadal realizuje swoje teatralne pasje w postaci corocznych szopek literackich osadzonych w szczycieńskich realiach.

 

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie z Rozóg”

Od 9 lat zajmuje się wykonywaniem pieśni i tańca z regionu Puszczy Zielonej. Powstał z inicjatywy Hanny Łukowskiej, ówczesnej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach. Obecnie 13-osobowym zespołem kieruje  Romuald Kaczmarczyk. Oryginalność repertuaru wykonywanego przez rodowitych Kurpi, połączona z własnymi autentycznymi strojami oraz kurpiowskim instrumentarium wyróżnia zespół na tle innych działalności folklorystycznych. Każdego roku zespół uczestniczy w cyklicznych imprezach regionalnych i ogólnopolskich, takich jak np.  „Jarmark Kurpiowski w Myszyńcu”, Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie,   jak też w Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie czy Orzyskich Spotkaniach Folklorystycznych.

 

Andrzej i Janusz Ałajowie

Od 1981 r. koncertują w wielu formacjach muzycznych, m.in. jako zespół „Adept”, „Kapela Jędrka”, „Mazurskie Pofajdoki”, „Mazurskie Przęśliczki”, „Wrzosy”, oraz „PORT”. Bracia znani w regionie Warmii i Mazur występowali także w licznych miastach Polski i poza jej granicami, m.in. w Wilnie, we Lwowie oraz miastach Danii, Czech i Niemiec. W 1994 r. „Kapela Jędrka” wzięła udział w największym francuskim festiwalu muzyki folklorystycznej „ET de la Saint-Loup” w Bretanii. Zespół wystąpił także na wieży Eiffla w Paryżu. Obaj bracia brali udział w ogólnopolskich audycjach telewizyjnych, a w 1995 r. wraz z muzykiem Janem Pospieszalskim zaprezentowali się w programie „Swojskie klimaty”. Podczas kolejnych wojewódzkich przeglądów folklorystycznych
w Olsztynie zespół „Mazurskie Pofajdoki” zdobył dwukrotnie główną nagrodę – „Diabelskie Skrzypce”. Z kolei zespół śpiewaczy „Wrzosy” otrzymał w 2011 r. wyróżnienie Kapituły Juranda.

 

Spółka BUS-KOM PKS Sp.z.o.o.

Jest firmą z długoletnim doświadczeniem, która rozpoczęła działalność 1 sierpnia 1994 roku. Pierwszym prezesem został Wacław Pieniuk, który sprawuje tę funkcję do dnia dzisiejszego. Firma świadczy usługi transportowe. Są to głównie przewozy na terenie powiatu szczycieńskiego (m.in. przewozy regularne, szkolne oraz inne przewozy okazjonalne), a także kursy komunikacji pośpiesznej  do Warszawy. Autobusy z logiem BUS-KOM Szczytno można spotkać nie tylko w naszym powiecie czy w Polsce, ale także w całej Europie. Dzięki modernizacji floty autobusów od 2006 roku przedsiębiorstwo dysponuje również autobusami turystycznymi, które umożliwiają pasażerom dotarcie od Grecji po Skandynawię oraz Turcję i Hiszpanię.

 

JURANDY 2018 - WYRÓŻNIENIA

Julia Kędzierska

Wychowanka Szczycieńskiego Klubu Kyokushin Karate,  pochodzi ze Szczytna, obecnie mieszka i studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Swoją przygodę z karate rozpoczęła w wieku 12 lat. Teraz, po 8 latach treningów, może poszczycić się następującymi osiągnięciami:
2016 r. - III miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów Kyokushin World Union,
2017 r. – II miejsce na Mistrzostwach Europy Młodzików i Juniorów Kyokushin World Union w Berlinie,
2017 r. – I  miejsce na Mistrzostwach Europy WKO w Rosklide,
2018 r. – I miejsce na Mistrzostwach Europy U21 WKO w Budapeszcie.
Dzięki uzyskanemu tytułowi Mistrzyni Europy, Julia ma zagwarantowane miejsce w reprezentacji Polski w czerwcowych zawodach w Pradze.

 

Stowarzyszenie „Płozytywni”

Powstało w lipcu 2017 roku jako nieformalna grupa 5 aktywnych mieszkanek miejscowości Płozy. Głównym powodem rozpoczęcia działalności była chęć aktywizacji społecznej i integracji mieszkańców wsi. Stowarzyszenie prowadzi cotygodniowe spotkania dla dzieci, w ramach których organizowane są m.in. zajęcia decoupage, zajęcia kulinarne, krawieckie, rękodzielnicze, warsztaty fotograficzne czy nauka śpiewu. „Płozytywni” uczestniczą w wielu akcjach charytatywnych. Ręcznie wykonywane przedmioty przekazywane były m.in. dla WOŚP, a także na aukcje dobroczynne organizowane na terenie powiatu szczycieńskiego. Członkinie stowarzyszenia przeprowadziły również warsztaty na Oddziale Klinicznym Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.    W przyszłości „Płozytywni” planują zorganizowanie zajęć teatralnych dla dzieci, a także prowadzenie cyklicznych warsztatów w szpitalu w Olsztynie.

 

Dystrybucja Części Samochodowych Maciej Parzych

Jest rodzinną firmą z tradycjami. Została założona w 1991 r. przez Ireneusza Parzycha. Początkowo zaopatrywała swoich klientów w części do polskich aut, tj. żuk, nysa i tarpan. W 1995 r. prowadzenie firmy przejął syn założyciela - Maciej wraz z małżonką. Rozkręcenie biznesu sprawiło, że 2003 r. wybudowali własny sklep. Obecnie firma posiada trzy oddziały w: Szczytnie,  Rozogach i Jezioranach, zatrudniając 14 pracowników. Przedsiębiorstwo oferuje części do wszystkich marek samochodów osobowych i ciężarowych oraz świadczy usługi dowozowe do okolicznych warsztatów.

 

Klub Motocyklowy „Jurand”

Powstał w 2011 roku, zrzesza około 40 pasjonatów jednośladów z terenu Szczytna i Biskupca. Należy do Warmińsko-Mazurskiej Strefy Neutralnej, kultywującej stare, dobre tradycje motocyklowe. Głównym celem działalności Klubu jest propagowanie kultury osobistej i zasad bezpiecznej  jazdy, a także zmiana stereotypowej opinii na temat motocyklistów. Członkowie Klubu chętnie uczestniczą w akcjach charytatywnych i w innych przedsięwzięciach promujących polskie tradycje. Organizacja zlotów motocyklowych (tzw. Jurandówek) i wyjazdów turystycznych sprzyja integracji społecznej i promocji powiatu szczycieńskiego.

 

JURAND HONOROWY

Ryszard Gidziński

Prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczytnie. Działalność w PCK rozpoczął już w czasach szkolnych (należał do szkolnego Koła PCK). W 1967 r. został honorowym dawcą krwi, zaś w 1971 r. założył pierwszy w powiecie szczycieńskim Klub Honorowych Dawców Krwi. W 1994 r. został członkiem zarządu PCK, w którym pełnił funkcję wiceprezesa odpowiedzialnego za honorowe krwiodawstwo. W 2008 r. objął stanowisko prezesa zarządu i pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. W latach 1997-2010 był wiceprzewodniczącym Okręgowej Rady HDK w Olsztynie. Jako honorowy dawca krwi i jednocześnie wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przeprowadził ponad 100 dyskusji na temat honorowego krwiodawstwa i prawa humanitarnego wśród studentów Wyższej Szkoły Policji i uczniów szczycieńskich szkół. Będąc honorowym dawcą, oddał łącznie 53.100 ml krwi. Ostatni raz podzielił się tym życiodajnym płynem w 2011 r.
Odznaczenia i wyróżnienia:
1984 r. – Srebrny Krzyż Zasługi za wzorową pracę i służbę,
1990 r. – Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w pracy społecznej na rzecz PCK
i Krwiodawstwa,
1993 r.  - Kryształowe Serce za Honorowe Dawstwo Krwi,
2003 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w pracy społecznej na rzecz PCK i Krwiodawstwa,
2008 r. – Zasłużony HDK
– Zasłużony dla zdrowia narodu i wiele innych.