Ubiegły rok przyniósł znaczący wzrost liczby Niebieskich Kart wystawianych w związku z przemocą domową w powiecie szczycieńskim. Najwięcej założono ich w rodzinach mieszkających na wsi, a ofiarami były najczęściej dzieci.

Kiedy w słuchawce słychać płacz dziecka
St. sierż. Emilia Pławska: - W większości przypadków czynnikiem wzmagającym zachowania przemocowe był alkohol

WIĘCEJ NIEBIESKICH KART

W ubiegłym roku policjanci Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie odnotowali wzrost liczby formularzy wszczynających procedurę Niebieskiej Karty. W 2023 r. było ich 31, a w 2024 – 50. Mundurowi objęli nadzorem 115 osób doznających przemocy domowej oraz 50 jej sprawców. Jak informuje st. sierż. Emilia Pławska, rzeczniczka szczycieńskiej jednostki, funkcjonariusze otrzymują zgłoszenia najczęściej od samych pokrzywdzonych lub świadków, którzy zauważyli niepokojące zachowania u sąsiadów bądź znajomych. - Podczas rozmowy telefonicznej zgłaszający opisują zachowanie sprawców jako agresywne i wulgarne, a w tle słychać krzyki, wyzwiska i często płacz dzieci – mówi policjantka. Z doświadczeń mundurowych wynika, że domowi kaci podczas policyjnych interwencji zachowują się różnie. - Jeden będzie negował wszystko, co mówię. Inny próbuje tuszować i wymuszać konkretne zachowania na dzieciach. Bardzo często się zdarza, że dziecko w czasie interwencji słyszy coś w stylu: „no powiedz panu policjantowi, co ostatnio robiliśmy, jak fajnie się bawiliśmy" – mówił w wywiadzie dla jednego z portali internetowych dzielnicowy miasta i gminy Pasym st. asp. Grzegorz Licki.

CIERPIĄ GŁÓWNIE NAJMŁODSI

Spośród 50 sporządzonych w minionym roku formularzy Niebieskich Kart, było 39 wszczynających procedurę, a pozostałych 11 dotyczyło kolejnych przypadków przemocy w trakcie trwającej już procedury. Najwięcej, bo aż 32 formularze dotyczą rodzin zamieszkujących na wsi. Z danych policji wynika, że przemoc dotyka głównie dzieci (56) oraz kobiety (53). Tylko w sześciu przypadkach ofiarami stali się mężczyźni. Oni też byli najczęściej sprawcami (47). Odnotowano jednak i takie rodziny, w których przemocy dopuszczały się kobiety (3). - W większości przypadków czynnikiem wzmagającym zachowania przemocowe był alkohol. Aż 30 sprawców znajdowało się pod jego wpływem – informuje st. sierż. Emilia Pławska.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.