Miasto chce skończyć z wykupem lokali komunalnych za bezcen, co nagminnie zdarzało się w poprzedniej kadencji samorządu. Zgodnie z projektem nowej uchwały dotyczącej zasad gospodarowania miejskimi nieruchomościami, bonifikaty nie będą już uzależnione od wieku budynku, tylko od okresu jego użytkowania przez najemcę. Do tej pory zdarzało się, że atrakcyjne lokale, w majestacie prawa, były sprzedawane nawet po pół roku od zawarcia umowy najmu.

Koniec z wykupem lokali za grosze
Zmiana uchwały ma ukrócić wyprzedawanie za bezcen miejskiego majątku. - Jeśli już coś sprzedajemy, to róbmy to na zdrowych zasadach – postuluje radny Paweł Krassowski/fot. P. Salamucha

SKUTEK AUDYTU

Zgodnie z zapowiedziami burmistrza Stefana Ochmana, jest już gotowy projekt uchwały w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność miasta. Jego przygotowanie to skutek audytu, który wykazał, że w poprzedniej kadencji miejskie lokale były wyprzedawane za bezcen. W kilkunastu przypadkach ich właścicielami stawali się najemcy użytkujący je rok, a zdarzyło się, że nawet tylko pół roku. W latach 2018 – 2024 ze sprzedaży 21 mieszkań do miejskiej kasy wpłynęło niespełna 127 tys. zł, podczas gdy ich wartość określona w operacie szacunkowym wynosiła … 2,3 mln złotych. Średnia cena metra lokalu komunalnego opiewała na nieco ponad 200 złotych. Dla porównania, za 1 m2 mieszkania w stanie deweloperskim trzeba teraz zapłacić w Szczytnie ok. 7 tys. złotych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.