W tym roku konkurs piosenki Krzysztofa Klenczona obchodził swój mały jubileusz. O zwycięstwo w jego piątej edycji walczyło łącznie 14 podmiotów artystycznych - soliści oraz zespoły z całej Polski. Jurorom najbardziej spodobała się 16-letnia Małgorzata Główka z Kielc.
V Ogólnopolski Konkurs Piosenki im. Krzysztofa Klenczona tradycyjnie rozpoczął się od występów uczestników na pl. Juranda w sobotnie południe. Nie zmieniła się też jego formuła. Czternastu zakwalifikowanych wcześniej do tego etapu wykonawców przedstawiało swoje wersje dwóch utworów, z czego przynajmniej jeden autorstwa związanego ze Szczytnem muzyka. Uczestników oceniało jury pod przewodnictwem eksperkusisty Trzech Koron, Piotra Stajkowskiego. W gronie jurorów znaleźli się jeszcze siostra Krzysztofa Klenczona, Hanna,
brat cioteczny Jerzy Klenczon oraz Maciej Cybulski, prezes Stowarzyszenia Polski Rock n’
Roll. Zabrakło natomiast Janusza Kondratowicza, który dotąd zawsze przewodniczył gremium. W tym roku nie przyjechał do Szczytna z powodu choroby. Występy konkursowiczów nie wzbudziły wielkiego zainteresowania wśród uczestników święta grodu. Popisom wokalnym przy palącym słońcu przysłuchiwała się garstka publiczności. W gronie walczących o główną nagrodę było aż trzech reprezentantów Szczytna - Ewelina Fąk oraz zespoły: Sunset i Górek. Ten ostatni dokonał wyłomu w dotychczasowej tradycji konkursu, sięgając po repertuar anglojęzyczny. Szczytnianie, oprócz rozkołysanej, lekko kubańskiej wersji „Historii jednej znajomości”, zaśpiewali także słynne beatlesowskie „Come together”. Niektórzy uczestnicy próbowali już sił w poprzednich edycjach. Rekordzistą jest Dariusz Bernatek z
Szydłowca, który w konkursie wziął udział po raz czwarty. Wyniki podano podczas rozpoczęcia wieczornego koncertu. Jurorom najbardziej spodobał się występ Małgorzaty Główki z Kielc. Zaśpiewała ona „Kołysankę” z filmu „Dziecko Rosemary” oraz „Nikt na świecie nie wie”. Drugie miejsce zajęła Joanna Krawczyk z Chorzel, a trzecie również reprezentant tej miejscowości, Kamil Berk. Jury wyróżniło oprócz tego szczycieński zespół Górek. Otrzymał on też specjalną nagrodę od Macieja Cybulskiego - niepublikowane dotąd nigdzie zdjęcie Krzysztofa Klenczona. Laureaci dostali także zaproszenia do udziału w zagranicznych festiwalach w Budapeszcie, Wenecji i Kairze.
Zwyciężczyni konkursu ma 16 lat i uczy się w liceum. W rozmowie z „Kurkiem” przyznała, że choć na swoim koncie ma wiele sukcesów na różnych festiwalach, to jednak występ w Szczytnie był dla niej szczególny.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem, że mogłam tu zaśpiewać ku czci Krzysztofa Klenczona - wyznała. Jego twórczość poznała za sprawą rodziców, którzy często słuchali płyt z muzyką związanego ze Szczytnem artysty.
(łuk)/fot. E. Kułakowska