Po wielbarskim lazarecie zachowały się dosyć liczne pamiątki, przede wszystkim w postaci zdjęć, pocztówek oraz korespondencji. Ze stempli odbitych na korespondencji wynika, że w Wielbarku działał lazaret rezerwowy. Na korespondencji z 1915 r. znajdują się dwa rodzaje stempli. 1. Brief - Stempel Reservelazarett Willenberg. 2. Pieczątka z orłem i napisem: Kriegslazarett Willenberg.

Lazaret w Wielbarku
Wojskowi lekarze, pielęgniarki i pacjenci wielbarskiego lazaretu. Rok 1915

SZPITALE W KOŚCIELE, NA PLEBANII I SZKOLE

Rezerwowy lazaret powstał tu dopiero w marcu 1915 r. w związku z działaniami wojennymi na Mazowszu. Najbardziej znanym jego przedstawieniem jest pocztówka ilustrująca wnętrze kościoła ewangelickiego. Widać na niej między innymi rannych żołnierzy siedzących i leżących na kościelnych ławkach. Na innej pocztówce widoczna jest umieszczona na budynku obecnej plebanii katolickiej biała flaga z czerwonym krzyżem. Znana jest też pocztówka przedstawiająca budynek szkoły z podpisem informującym o tym, że w trakcie I wojny światowej funkcjonował w nim lazaret. W zasadzie wszystkie budynki publiczne i niektóre prywatne zajęte były przez lazaret.

RANNI W DOMACH

Istnieje również pocztówka przedstawiająca wzniesiony z kamieni przez pacjentów lazaretu pomnik wdzięczności dla lekarzy i pielęgniarek. Pomnik ten stał na nieistniejącej już wyspie na Omulwi. W moich zbiorach znajduje się też 7 fotografii, które pokazują lazaret trochę pod innym kątem niż pocztówki. Na jednej z fotografii widzimy, że lazaret umieszczono w nowo wybudowanym domu. Najciekawsza jest jednak fotografia przedstawiająca duży budynek znajdujący się na wylocie z Wielbarka, po lewej stronie drogi do Nidzicy. Przy tym zachowanym do dnia dzisiejszego budynku stało przynajmniej kilka baraków. Z pewnością lazaret funkcjonował też w samym budynku.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.