„Piąty bieg”, „Nowa Wieża Babel”, „Cisza jak ta”, „Martwe morze”, „Dmuchawce, latawce, wiatr” – to tylko niektóre utwory, jakie zaprezentowała młodzież z powiatu szczycieńskiego podczas kolejnej edycji konkursu „Legendy wiecznie żywe”. W tym roku był on poświęcony Romualdowi Lipce, kompozytorowi największych przebojów Budki Suflera.

Legendy wiecznie żywe
Laureaci konkursu wraz z jednym z jurorów – Konradem Mastyło, pianistą znanym z „Piwnicy pod Baranami”

W czwartek 2 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Wielbarku odbyła się IV edycja konkursu pt. „Legendy wiecznie żywe”, podczas którego uczestnicy wykonują utwory wybranego wykonawcy. W tym roku wspominano legendę polskiej sceny muzycznej – Romualda Lipkę, kompozytora zmarłego 6 lutego 2020 roku. Pochodzący z Lublina Romuald Lipko przez ponad

40 lat był związany z zespołem Budka Suflera. Jest autorem również wielu znanych utworów wykonywanych przez: Annę Jantar, Zdzisławę Sośnicką, Urszulę czy Izabelę Trojanowską. Podczas konkursu z twórczością kompozytora zmierzyło się kilkanaścioro dzieci i młodzież z powiatu szczycieńskiego w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa i szkoła średnia. W jury konkursu zasiedli Katarzyna Jamróz – aktorka i piosenkarka, Konrad Mastyło – pianista, znany z działalności w słynnej Piwnicy Pod Baranami i były współpracownik Marka Grechuty w zespole Anawa oraz Wiesława Piekacz – artystka pochodząca z Wielbarka. W kategorii szkoła podstawowa I miejsce zajęła Julia Grzywińska, II miejsce – Grzegorz Hajn. Przyznano dwa wyróżnienia dla Hanny Staszak i Klaudii Wierzbowskiej. W kategorii szkoła średnia „podium” przedstawiało się następująco: I miejsce – Rozalia Kozłowska, II miejsce - Zuzanna Brzostek, III miejsce - Aleksandra Żarnoch. W tej kategorii jury przyznało trzy wyróżnienia, które otrzymali: Adam Mielnicki, Nadia Wierzbowska i Maja Szablak.

Po konkursie laureaci wystąpili w dawnym kościele ewangelickim w Wielbarku.

(m)