W mieście Bielsko-Biała, na ścianie domu przy ulicy 11 Listopada, powstało malowidło pary plastyków Katarzyny i Macieja Szymonowiczów zatytułowane „Pasterz”, a inspirowane fotogramem naszego szczycieńskiego artysty Arkadiusza Dziczka.

Malarstwo ścienne, murale

Arek jest twórcą najwyższej klasy, nic też dziwnego, że jego fotogramy potrafią inspirować innych artystów. Bielsko-Biała to duże, śląskie miasto na prawach powiatu. Liczy ponad 170 000 mieszkańców. Warto dodać, że to właśnie w Bielsku-Białej, w tamtejszym Studiu Filmów Rysunkowych powstały takie niezapomniane dzieła animowanej plastyki jak seriale dla dzieci „Reksio”, „Bolek i Lolek”, czy „Porwanie Baltazara Gąbki”. Mieszka tam zatem i pracuje liczna grupa artystów malarzy i rysowników. To, że ktoś z tej grupy dostrzegł fotograficzną twórczość Dziczka, to oczywiście splendor dla Arka, ale warto zauważyć, że na uznanie zasługuje także para twórców ściennego malowidła za to, że chcą i potrafią szukać inspiracji i dostrzec prawdziwego artystę nawet w tak odległym mieście jak Szczytno.

Sztuka malowania ogromnych obrazów na ścianach miejskich budynków ma w Polsce długą tradycję. Trzydzieści lat temu ja także skakałem po rusztowaniach rozrysowując, a następnie malując tak zwane reklamy, bowiem w PRL duże państwowe firmy otrzymywały dość pokaźne fundusze na twórczość reklamową, ale z warunkiem, że dotacja ta będzie wykorzystana w taki sposób, aby zyskał na tym miejski krajobraz. Najlepszym na to sposobem było wytypowanie dobrze widocznych ślepych ścian. Takie ściany najpierw przygotowywano technicznie, to jest uzupełniano tynki i gruntowano powierzchnię białą farbą emulsyjną. Następnie stawiano rusztowania i wówczas mogli wkroczyć artyści plastycy. W Warszawie graficzny projekt w odpowiedniej skali musiał być zatwierdzony do realizacji przez architekta miasta oraz naczelnego plastyka, a także przez Komisję Rzeczoznawców MKiS.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.