Kiermasz pszczelarski, koncert orkiestry dętej z Iławy i uroczysta akademia to tylko niektóre punkty obchodów jubileuszu półwiecza Rejonowego Koła Pszczelarzy w Szczytnie. Najważniejszym momentem uroczystości było jednak przekazanie jego członkom długo oczekiwanego sztandaru.
Szczycieńscy pszczelarze świętowali swój jubileusz w niedzielę 19 sierpnia. Rano w parku Klenczona rozpoczął się kiermasz pszczelarski, na którym można było kupić różne gatunki miodów, w tym również pitnych oraz zapoznać się z leczniczymi i odżywczymi właściwościami tego naturalnego produktu. Członkowie Rejonowego Koła Pszczelarzy przed południem wzięli udział we mszy w kościele WNMP. W jej trakcie odbyło się uroczyste przekazanie im sztandaru. Potem pszczelarze wraz z pocztami sztandarowymi i w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Iławy przemaszerowali do parku Klenczona. Rocznicową akademię poprzedził występ iławskiej orkiestry, której członkinie nie tylko grały na instrumentach, ale także tańczyły. W pszczelarskim święcie, oprócz władz miasta, powiatu oraz gminy Szczytno udział wzięli również członkowie kół m.in. z Olsztyna, Ostródy, Węgorzewa, Olsztyna i Bartoszyc. Na uroczystość przybył też wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Ryszard Pałach oraz kapelan ks. Eugeniusz Marciniak.
Fundatorzy sztandaru przybili do jego drzewca symboliczne gwoździe, a prezes szczycieńskiego koła Jan Misiaczyk przybliżył zebranym dzieje pszczelarstwa w Szczytnie. Niewiele osób zapewne pamięta, że od 1947 do 1950 roku funkcjonowało w mieście liceum pszczelarskie, którego słuchaczem był m.in. Walter Późny. Mieściło się ono na dzisiejszej ulicy Podleśnej i dysponowało trzema pasiekami doświadczalno-dydaktycznymi. Jako instruktor pracował tam jeden z najstarszych obecnie członków koła Stanisław Kocięcki.
Uroczystość stała się też okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych i aktywnych szczycieńskich pszczelarzy. Złote Odznaki PZP otrzymali wspomniany Stanisław Kocięcki oraz Bolesław Kozak, działający w kole od początku jego istnienia. Srebrnymi Odznakami uhonorowano Piotra Wojsznisa i Romana Surgała, a brązowymi Ryszarda Banacha, Kazimierza Ciechanowicza, Kazimierza Mancewicza, Władysława Masłowskiego oraz Tadeusza Pogorzelskiego.
kee/Fot. E.Kułakowska