Pisząc o artystycznych wydarzeniach Szczytna skupiam się najczęściej na kolejnych wernisażach artystów uprawiających wszelkie odmiany wizualnych dziedzin sztuki, czyli plastyki. To poniekąd także mój zawód, toteż współczesna, tutejsza twórczość w owej branży interesuje mnie najbardziej.

Muzyczne Szczytno

Wprawdzie rzadko bywam na uroczystych otwarciach kolejnych wystaw; czy to w MDK-u, Miejskiej Bibliotece, czy też w galerii WSPol, ale niemal zawsze oglądam owe ekspozycje kilka dni później, w spokoju i ciszy. Tymczasem sztuka to nie tylko plastyka, a jeśli mowa o naszym mieście, to powiedziałbym, że Szczytno „muzyką stoi”. I nie chodzi mi o legendarną już postać Krzysztofa Klenczona. Piszę o współczesności. Sam fakt, że od roku 1963 (ponad 50 lat) działa tu Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Fryderyka Chopina jest dowodem popularności muzyki wśród dzieci i młodzieży. Oglądałem szkolny koncert jubileuszowy. Byłem także na kilku innych koncertach. Poziom znakomity i nie mam wątpliwości, że absolwenci szkoły dają sobie doskonale radę w późniejszym życiu zawodowym.

Przypomnijmy także, że cieszący się ogólnopolską sławą zespół HUNTER powstał w Szczytnie w roku 1985 z inicjatywy znakomitego gitarzysty i wokalisty Pawła Grzegorczyka, który nadal jest blisko związany z naszym miastem.

Wymienię jeszcze jedną z niezrównanych tutejszych osobowości artystycznych – Joannę Gawryszewską. Czegóż ta miejscowa pasjonatka nie potrafi! Poza tym, że sama znakomicie śpiewa, to skupia wokół siebie grono najlepszych. Pracuje także z dziećmi i młodzieżą. Założony przez nią w roku 2003 dziewczęcy chór szkolny „La Presto” pamiętam z występu na Litwie. Sukces. Obecnie zachwyca mnie niestrudzona działalność artystyczno-edukacyjna jej fundacji KREOLIA – KRAINA KREATYWNOŚCI. I jeszcze wiele, wiele innych działań muzycznych. Joanna i jej „artystyczne szaleństwo”, to w zasadzie odrębny temat, wart osobnego felietonu. A skoro wspomnieliśmy o chórze, to przypomnijmy, że w Szczytnie, od piętnastu lat, działa chór KANTATA, którego dyrygentem, od samego początku, jest jego założyciel Mariusz Pardo. Kilkakrotnie miałem okazję słuchać utworów w wykonaniu „Kantaty”. Szeroki repertuar w precyzyjnym wykonaniu. W roku 2013 chór otrzymał Grand Prix konkursu o puchar Prezydenta Miasta Olsztyna. Zasłużenie!

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.