Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to nasze wielkie wspólne święto, a pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia to nasz patriotyczny obowiązek.
Niestety, większość Wyklętych nie doczekała upragnionej Niepodległości. Zabito ich w obławach, w ubeckich zasadzkach i po sfingowanych procesach sądowych będących parodią wymiaru sprawiedliwości. Żołnierze Wyklęci mieli zostać zapomniani. Tak się jednak nie stało. Jako Żołnierze Niezłomni przetrwali w pamięci strażników historii. Przetrwali dzięki prawdzie, której się poświęcili i oddali życie. Prawdzie, która zawsze zwycięża. Ostatni Żołnierze żyją jeszcze wśród nas, przechowując dla następnych pokoleń prawdę o swojej walce, wzmacniając w nas potrzebę upamiętniania polskich bohaterów, swoich towarzyszy broni. Nieugięta postawa żołnierzy „Łupaszki”, „Zapory”, „Roja”, „Burego”, „Żelaznego” i wielu innych wspaniałych dowódców antykomunistycznej partyzantki, to dziś dla nas – zwłaszcza dla naszej młodzieży – lekcja historii, wzór patriotyzmu. Przywracanie należnych honorów i pamięć o Żołnierzach Wyklętych, to przywracanie normalności w polskim zbiorowym przeżywaniu naszej historii. Choć proces przywracania pamięci jest bardzo spóźniony, to jednak to, co miało być zapomniane, wyklęte, jest przez naród polski odzyskiwane. Jestem pewien, że pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia w Polsce umocni w nas te wartości, dzięki którym jesteśmy i zawsze będziemy Polakami.
Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski
OFIARY KOMUNISTYCZNEGO TERRORU
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Projekt specjalnej ustawy złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Święto przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę 7 przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. W więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: podpułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel.
Do dziś nieznane są miejsca pochówku wielu żołnierzy niezłomnych. Dzięki pracom ekshumacyjnym prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej, między innymi w kwaterze „Ł”, czyli na „Łączce” na warszawskich Powązkach, następuje sukcesywna identyfikacja kolejnych ofiar komunistycznego terroru.
MSZA ŚWIĘTA W ZIMNEJ WODZIE
Uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych odbędzie się 1 marca o godzinie 16.30 w Kościele p.w. Świętego Huberta w Zimnej Wodzie.
Program Wojewódzkich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - 1 marca
Olsztyn, Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki
9.00 – Otwarcie wystawy „Śladami Żołnierzy Niezłomnych na Warmii i Mazurach” (1.03 – 9.03), hol przed salą 52
9.10 – „Żołnierze Wyklęci na Warmii i Mazurach” – wykład Michała Ostapiuka, IPN Olsztyn, sala 52
Miłomłyn
12:00-13.00 – msza święta w intencji Ojczyzny, kościół pw. św. Bartłomieja , ul. Pasłęcka 14
13.15-14.30 – uroczystość przy pomniku Danuty Siedzikówny „Inki”, plac przy Zaułku Nadleśnym
- przemówienia okolicznościowe
- złożenie wieńców i kwiatów
14.30 – poczęstunek