Reklama

BANER WSPÓLNY 110325

Wielki Tydzień to niezwykły okres w kalendarzu liturgicznym, pełen głębokich przeżyć, refleksji i duchowych zadań. To czas, który zaprasza nas do zatrzymania się w codziennym biegu i zastanowienia nad istotą życia i naszej relacji z Panem Bogiem. O tym, jak się do niego przygotować, mówią nam ksiądz Jacek Bacewicz z parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Szymanach oraz ksiądz Adrian Lazar, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczytnie.

Nie zgubmy sensu Wielkiej Nocy
Księża Jacek Bacewicz (z lewej) i Adrian Lazar zachęcają do tego, aby bardziej skupić się na duchowym przeżywaniu Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych/fot. R. Arbatowski

Wielki Tydzień to niezwykle ważny okres w kalendarzu liturgicznym chrześcijan. Jakie praktyki mogą nam pomóc lepiej przygotować się na ten duchowy czas?

Ks. Jacek Bacewicz: Tak naprawdę, to do Wielkiego Tygodnia przygotowujemy się przez cały okres trwania Wielkiego Postu. Zaczynając od Niedzieli Palmowej, przez Wielki Czwartek, Piątek, aż po Zmartwychwstanie Pańskie. Te dni są naznaczone głębokimi wydarzeniami, które mają fundamentalne znaczenie dla naszej wiary. Jednym z najważniejszych aspektów, które powinniśmy zrozumieć w tym czasie, jest niewątpliwie rola liturgii. To właśnie ona prowadzi nas przez wszystkie kluczowe momenty tego tygodnia. Każde nabożeństwo i każda msza, mają swoje unikalne znaczenie i pomagają nam zrozumieć istotę wydarzeń, które miały miejsce w życiu Jezusa Chrystusa. Dzięki liturgii możemy przeżywać te chwile na nowo i odkrywać ich głębię.

Ks. Adrian Lazar: Jednym z najważniejszych aspektów tego okresu jest przypomnienie sobie historii męki i śmierci Jezusa Chrystusa. W wielu parafiach Kościoła Ewangelickiego organizowane są rekolekcje parafialne, które mają na celu pogłębienie naszej wiedzy na temat tych wydarzeń. Zestawiając opisy męki z różnych Ewangelii, możemy zauważyć różnorodność perspektyw oraz głębię przesłania. Takie podejście pozwala nam lepiej zrozumieć kontekst historyczny i duchowy cierpienia Jezusa.

Jakie są inne kluczowe elementy duchowego przygotowania się do Wielkiego Tygodnia?

Ks. Jacek Bacewicz: Przede wszystkim to pojednanie z Panem Bogiem, żeby przeżyć ten czas w sposób pełny w jedności z Nim. To wymaga od nas pracy nad sobą. Musimy być świadomi naszych słabości i starać się unikać sytuacji, które mogą prowadzić do grzechu. To bardzo ważne, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu.

Ważne jest również uczestnictwo w liturgii, które powinno być nie tylko obecnością w niej, ale przede wszystkim zrozumieniem jej znaczenia. Ostatni tydzień, zwany czasem pasyjnym, ma swoją szczególną formę. Na pewno warto rozważyć spowiedź i modlitwę. Można także uczestniczyć w nabożeństwach drogi krzyżowej lub gorzkich żali. To pomaga lepiej przeżyć ten czas.

Ks. Adrian Lazar: Myślę, że najważniejsze jest zatrzymanie się i refleksja nad naszymi relacjami – zarówno z Bogiem, jak i z innymi ludźmi. To czas na głębsze zrozumienie naszej wiary. W Kościele Ewangelickim mamy zupełnie inne podejście do liturgii niż w Kościele Katolickim. Na przykład, liturgia wielkopiątkowa ma swoje unikalne elementy, które mogą nas głęboko poruszyć. Zastanawiamy się, jak mogło też dojść do tak diametralnej różnicy w postrzeganiu Bożego Syna Jezusa Chrystusa. W Niedzielę Palmową ludzie wiwatowali i radośnie wołali „Hosanna” do Króla Dawidowego, by za chwilę wołać „ukrzyżuj”.

Najwięcej osób przychodzi do kościoła w Wielką Sobotę na święcenie pokarmów.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.