Trwa Plebiscyt na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowany przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. W tym tygodniu zachęcamy do głosowania na kandydatów z gminy Szczytno, największej w powiecie. Jest ona jedyną, w której zamiast ubywać, przybywa mieszkańców. Najwięcej, bo aż 40 osób zdecydowało się w minionym roku osiedlić w Nowym Gizewie. Dlaczego? - pytamy o to sołtys Agnieszkę Kordowską.

Gmina Szczytno ma ponad 13 tysięcy mieszkańców. Rozrastają się głównie miejscowości zlokalizowane blisko miasta Szczytna. Wśród nich zdecydowanie największym powodzeniem cieszy się obecnie Nowe Gizewo. W ubiegłym roku przybyło tam aż 40 mieszkańców. Czym to tłumaczyć? - Nowe Gizewo dynamicznie się rozwija, bo osiedlają się tu młode małżeństwa, które kupują działki w atrakcyjnych cenach – odpowiada sołtys Agnieszka Kordowska. Dodaje, że wpływ na to ma bliskość miasta, z którym miejscowość jest dobrze skomunikowana. - Mamy też niedaleko do kościoła, szkoły i sklepów. Do tego możemy się pochwalić infrastrukturą w postaci kanalizacji i oświetlenia, a niedługo dotrze do nas również internet światłowodowy – wylicza sołtys.
W Nowym Gizewie znajdują się także cieszące się sporym powodzeniem korty tenisowe oraz plac zabaw dla najmłodszych i altanka służąca do spotkań integracyjnych dorosłym mieszkańcom. Z obserwacji pani Agnieszki wynika, że osiedlają się tu głównie ludzie ze Szczytna, ale nie tylko. - W okolicy widzę samochody z rejestracjami z innych rejonów, np. powiatu kętrzyńskiego – mówi sołtys.
Obecnie mieszkańcom do szczęścia brakuje już tylko świetlicy. - Mogliby z niej korzystać nie tylko młodzi, ale i starsi mieszkańcy. Z myślą o tych ostatnich można by np. organizować w niej kursy komputerowe. Pandemia pokazała, że nie wszyscy seniorzy radzą sobie z obsługą tego sprzętu – zauważa pani Agnieszka.
Sołtys sprawuje tę funkcję pierwszą kadencję. Jest mężatką i mamą trzech synów w wieku 18, 26 i 28 lat. Na co dzień pracuje jako nauczycielka w Sportowej Szkole Podstawowej nr 4 w Szczytnie. W Nowym Gizewie mieszka od 18 lat. - Jak tu zamieszkaliśmy, to wokół nas były może 2 – 3 domy. Z okna widziałam, jak synowie grają w piłkę na pustym polu. Dziś są tam już nowe zabudowania – wspomina. Podkreśla, że w pracy na rzecz lokalnej społeczności bardzo wspiera ją Rada Sołecka. Przekonała się o tym choćby niedawno, kiedy sama była w kwarantannie, a w tym czasie członkowie rady zajęli się rozdawaniem mieszkańcom maseczek. Pomocą służy także pochodząca stąd radna Hanna Rydzewska.
W wolnych chwilach sołtys czyta książki, a w okresie wiosny i lata odpręża się, pracując w ogrodzie. Jak mówi, ma w nim wszystko – od kwiatów po warzywa.
(ew)
JAK GŁOSOWAĆ?
W trwającym właśnie I etapie Plebiscytu wybieramy spośród wszystkich sołtysów z powiatu szczycieńskiego. Głosy można oddawać za pośrednictwem kuponów drukowanych w „Kurku”. Następnie wyłoniona zostanie finałowa piętnastka. Wejdą do niej ci, którzy uzyskają najwięcej głosów czytelników – po dwóch sołtysów z każdej gminy (wyjątek stanowi największa w powiecie gmina Szczytno, którą reprezentować będzie trzech kandydatów). W II etapie spośród finałowej piętnastki czytelnicy wybiorą Supersołtysa. Jego sołectwo otrzyma w nagrodę od starosty 3 tys. złotych. Za II miejsce przewidziano nagrodę w wysokości 2 tys. zł, a III – 1 tys. złotych.