AFERA W MAŁDZE

W połowie maja 1807 r. Rosjanie rozpoczęli wojnę propagandową. Rozrzucali ulotki, w których wzywali Polaków do opuszczenia Napoleona, w zamian za co car i król pruski mieli darować im zdradę.

O czasach napoleońskich  w powiecie szczycieńskim cz. 4
Śmier? Cypriana Godebskiego pod Raszynem, obraz Januarego Suchodolskiego z 1855 roku.

Pod koniec maja w Małdze miała miejsce afera, której bohaterem był, tak dzielnie stawiający opór Rosjanom pod Przeganiskiem, podpułkownik Krukowiecki. Wszedł on w konflikt z oficerami będącymi pod jego komendą, którzy nie uznali autorytetu młodego dowódcy. Krukowiecki został przez swoich podkomendnych uwięziony, a komendę nad oddziałem objął podpułkownik Zabłocki. Generał Fiszer, który osobiście przybył do Małgi,  zdecydował jednak o niewinności Krukowieckiego i nakazał aresztować prowodyrów zamieszania: Tremona i Zabłockiego. Tego ostatniego zastał pijanego.

OKROJONE PRUSY

7 czerwca doszło do kolejnej (trzeciej) potyczki pod Jedwabnem. W jej trakcie wykazali się podpułkownik 3. Pułku Piechoty Józef Hornowski i grenadier Klukaczewski. Następnie Korpus Obserwacyjny generała Zajączka został rozwiązany i jako 3. Dywizja włączony do VIII Korpusu marszałka Édouarda Montiera.

Polacy przebywający w Prusach niszczyli symbole państwowe.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.