Obchodzący 30-lecie działalności Hunter, a także Ewelina Lisowska, Andrzej Piaseczny, Bracia i Żuki – to główne gwiazdy tegorocznych Dni i Nocy Szczytna. Z kolei w Pasymiu święto grodu upłynie pod znakiem piwa. Gród nad Kalwą, we współpracy z Biskupcem i powiatem olsztyńskim, zamierza przypomnieć mieszkańcom i turystom swoje piwowarskie tradycje. Na zakończenie imprezy wystąpi pochodząca ze Szczytna Stashka.

Pasym ma Stashkę, a Szczytno Huntera

URODZINY HUNTERA

Choć do lata zostało jeszcze kilka miesięcy, przygotowania do imprez plenerowych trwają w najlepsze. Organizatorzy skompletowali już listy wykonawców, których będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas wakacyjnych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Tegoroczne, XXV Dni i Noce Szczytna odbędą się w dniach 17 – 19 lipca. Formuła święta miasta oparta o darmowe koncerty pozostanie bez zmian. - Nie wprowadzamy do niej nic nowego - mówi dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie Andrzej Materna.

Pierwszego dnia, w piątkowy wieczór na scenie zlokalizowanej na pl. Juranda zagrają zespoły Daab i szczycieński Hunter. Grupa ta często pojawia się na liście wykonawców Dni i Nocy. Ostatni raz zagrała w 2013 r., a wcześniej w 2011. Dyrektor domu kultury nie widzi w tym nic złego. - Hunter świętuje obecnie 30-lecie działalności. Poza tym to zespół ze Szczytna, mający tu swoją publiczność – mówi, dodając, że w latach 90. Hunter był gospodarzem odbywającego się w ramach Dni i Nocy koncertu „Rock w ruinach”, cieszącego się dużą popularnością wśród fanów cięższego grania. Jak zapowiada Andrzej Materna, podczas piątkowego koncertu publiczność usłyszy najlepsze kompozycje ze wszystkich płyt zespołu wydanych w ciągu 30 lat jego działalności. Przed występem gwiazd zaprezentują się również młode szczycieńskie grupy rockowe funkcjonujące przy MDK-u.

ŻUKI PRZYPOMNĄ KLENCZONA

Podczas sobotniego koncertu, niegdyś poświęconego pamięci Krzysztofa Klenczona, jedynym akcentem przywołującym muzyczne klimaty lat 60. i 70. będzie występ Żuków. - W tym roku przypada 25-lecie Dni i Nocy, a ten zespół występował na pierwszych ich edycjach – wspomina Andrzej Materna. Oprócz Żuków wystąpią jeszcze Bracia i Andrzej Piasek Piaseczny. Z kolei gwiazdami niedzielnego koncertu kończącego imprezę będą Ewelina Lisowska, Top One i Pectus.

PIWNE TRADYCJE

Na tydzień przed Dniami i Nocami Szczytna, 11 lipca, swoje święto będzie miał też Pasym. W tym roku zmieni ono dotychczasową formułę. - Przymierzamy się do realizacji projektu dotyczącego organizacji Warmińsko-Mazurskich Dni Browarnictwa. Chcemy w ten sposób przypomnieć piwowarskie tradycje Pasymia – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Rafał Kiersikowski. W przedsięwzięciu miałyby wziąć udział miasta, w których dawniej funkcjonowały bądź nadal funkcjonują browary: Pasym, Biskupiec, Szczytno, Braniewo i Olsztyn. - Rozpoczęły się już rozmowy z ich przedstawicielami, którzy wstępnie wyrazili zainteresowanie – zdradza dyrektor MOK. Zastrzega, że nawet jeśli szersze porozumienie nie dojdzie do skutku, to Pasym i tak zorganizuje imprezę opartą na browarnictwie, ale tylko we współpracy z powiatem olsztyńskim i Biskupcem. W ramach lipcowego święta grodu na uczestników czeka szereg atrakcji związanych z piwem. Nie zabraknie stoisk z rękodziełem, kramów przygotowanych przez małe, lokalne browary oraz pokazów warzenia złocistego napoju.

JAK NIE W SZCZYTNIE, TO W PASYMIU

Zmieni się również oprawa muzyczna pasymskiego święta. - Odchodzimy od disco polo na rzecz muzyki folkowej i popowej – mówi Rafał Kiersikowski. Uczestnicy imprezy usłyszą m.in. ukraiński zespół folkowy „Chojraki”, a gwiazdą wieczoru będzie pochodząca ze Szczytna wokalistka Katarzyna Stasiak znana jako Stashka, mająca na koncie m.in. występ na festiwalu w Opolu oraz zdobycie laurów w szwedzkim Karlshamn. W minionych latach prowadzone były rozmowy w sprawie jej koncertu na Dniach i Nocach Szczytna, ale skończyły się fiaskiem. Rafał Kiersikowski zapewnia, że nie miał żadnych trudności z zaproszeniem piosenkarki do Pasymia. - Z tego, co wiem, bardzo się ucieszyła z naszej propozycji. Będzie u nas promować swoją nową płytę – zdradza szef MOK. W planach ma jeszcze jeden pomysł na wypromowanie Pasymia. Oprócz tradycji browarniczych, znakiem rozpoznawczym miasteczka ma być także film. W grodzie nad Kalwą nakręcono ich już kilka, w tym m.in. „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego. - Zamierzam napisać projekt pod nazwą „Pasym – mazurskie Hollywood” - zapowiada dyrektor.

Ewa Kułakowska