W 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, dwie placówki znajdujące się na terenie powiatu szczycieńskiego otrzymają imię Jana Pawła II. Tę wyjątkową postać na swojego patrona obrały Szkoła Podstawowa w Rozogach oraz Dom Pomocy Społecznej w Szczytnie, przy którym stanie też pomnik upamiętniający Ojca Świętego.

Pod patronatem Ojca Świętego

JEDYNY KANDYDAT

16 października mija dokładnie 30 lat od momentu wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Przy okazji rocznicy dwie placówki znajdujące się na naszym terenie postanowiły obrać sobie za patrona właśnie Papieża Polaka. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa w Rozogach. Główne uroczystości odbędą się w czwartek 16 października. Weźmie w nich udział m. in. metropolita warmiński arcybiskup Wojciech Ziemba. Odsłonięta i poświęcona zostanie również tablica pamiątkowa ku czci patrona. W trakcie uroczystości nastąpi także nadanie szkole sztandaru z wizerunkiem Jana Pawła II. Ufundowali go mieszkańcy Rozóg, w tym właściciele miejscowych firm. Do tej pory placówka nie miała żadnego patrona.

- Jesienią ubiegłego roku pojawił się pomysł nadania szkole imienia. Zdecydowana większość rodziców, uczniów oraz nauczycieli opowiedziała się za tym, by był nim Jan Paweł II - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Rozogach Zbigniew Kudrzycki, podkreślając, że w działania na rzecz nadania placówce imienia papieża w szczególny sposób zaangażowany był miejscowy proboszcz, ks. Józef Midura. W tym przypadku żadnych innych kandydatur nie

brano pod uwagę. Co zdecydowało o wyborze Ojca Świętego na patrona szkoły?

- Obecnie to największy autorytet dla Polaków, którego dorobek i działalność nie zostały zakwestionowane. Po drugie jest to postać znana dzieciom, mająca z nimi dobry kontakt i bardzo je kochająca - tłumaczy dyrektor Kudrzycki. Będzie to już drugi związany z Kościołem patron szkoły w Rozogach. Wcześniej imię ks. Jana Twardowskiego otrzymało tutejsze gimnazjum. Czy świadczy to o szczególnym przywiązaniu mieszkańców do katolickiej tradycji?

- Gimnazjum wybrało swojego patrona za jego twórczość, która trafia do młodzieży. Z kolei my nie rozpatrywaliśmy, czy Jan Paweł II jest związany z Kościołem czy nie. Wybraliśmy postać, której po prostu nie da się zaszufladkować - mówi Zbigniew Kudrzycki.

POMNIK

PRZY DPS-ie

Imię Jana Pawła II otrzyma wkrótce również Dom Pomocy Społecznej w Szczytnie. Tutaj uroczystości zaplanowano na 15 października. Z inicjatywą w tym przypadku wyszli pracownicy DPS-u przy wsparciu proboszcza parafii św. Stanisława Kostki Edwarda Molitorysa. Zgodę na to, by placówka obrała sobie za patrona Ojca Świętego wyraził arcybiskup Ziemba.

- Bardzo go ucieszyła ta inicjatywa, zwłaszcza że jesteśmy pierwszym Domem Pomocy Społecznej w naszej archidiecezji, noszącym imię Jana Pawła II - nie kryje satysfakcji dyrektor szczycieńskiego DPS-u Henryk Wilga.

W trakcie uroczystości nastąpi również odsłonięcie pomnika upamiętniającego papieża. Stanie on na posesji placówki, przodem do drogi wylotowej na Warszawę. Mierzący 4,20 metry wysokości pomnik autorstwa architekta z Grudziądza wykonany zostanie z trzech płyt granitowych na podbudowie żelbetonowej. Na najwyższej z płyt widnieć ma popiersie Jana Pawła II. W porze wieczornej i nocnej monument będzie podświetlany dwoma reflektorami.

- Stawiamy go nie tylko z myślą o naszych podopiecznych, ale też wszystkich mieszkańcach Szczytna. Każdy, kto ma taką potrzebę, będzie mógł tu przyjść - podkreśla Henryk Wilga.

Fundusze na budowę pomnika pochodzą od darczyńców z terenu miasta i powiatu, w tym także anonimowych.

- Ludzie podeszli do tego pomysłu z wielką życzliwością, z czego jestem bardzo zadowolony - mówi Henryk Wilga. Według niego wybór Jana Pawła II na patrona DPS-u ma szczególny, symboliczny wymiar.

- Ojciec Święty zawsze pochylał się nad cierpiącymi, chorymi, osamotnionymi i nieustannie wzbogacał ich modlitwą.

(łuk)/Fot. A. Olszewski