Na ponad 116 mln zł (bez miasta) opiewa wartość wniosków o dofinansowanie zgłoszonych przez szczycieńskie samorządy do Polskiego Ładu. Rekordzistą jest Pasym, który wystąpił o wsparcie trzech projektów wartości ponad 60 mln zł. Tymczasem do podziału na cały kraj ma być 20 mld zł, co oznacza, że na jeden samorząd przypadnie średnio 8 mln zł. Czy podział będzie sprawiedliwy? Włodarze Wielbarka i Jedwabna, nauczeni przykrym doświadczeniem, mają co do tego wątpliwości.

Polski Ład, czyli miejsko-gminna lista życzeń
Największym zadaniem zgłoszonym do Polskiego Ładu z powiatu szczycieńskiego jest modernizacja oczyszczalni ścieków w Szczytnie wraz z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Szacowany koszt to 40 mln zł

NADZIEJE I WĄTPLIWOŚCI

Do połowy sierpnia można składać wnioski do funduszu Polski Ład. W pierwszej transzy na samorządowe inwestycje do podziału ma być 20 mld złotych. Poziom dofinansowania do priorytetowych zadań, czyli rozbudowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej czy drogowej sięga nawet 95%. Nic dziwnego, że wszystkie szczycieńskie samorządy w komplecie zgłosiły do Polskiego Ładu swoje propozycje. Jedne uczyniły to z większymi, inne mniejszymi nadziejami. - Złożyliśmy wnioski na zadania, które są naprawdę bardzo ważne dla naszej gminy i mocno liczymy, że zostaną one zaakceptowane – mówi Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty. Wielkich nadziei na pozyskanie środków nie ma natomiast wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak. Tłumaczy to dotychczasowymi doświadczeniami wynikającymi z podziału konkursowych funduszy z rządowego programu inwestycji lokalnych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.