W przyszłym tygodniu w Teatrze Chochół odbędą się trzy prapremierowe spektakle „Karafka Maeterlincka” przygotowane przez Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury „ANIMA”.
Akcja najnowszego spektaklu artystów z Teatru Chochół toczy się w miasteczku na Mazurach w latach 1947-1949. W części zniszczonej wojną w kamienicy zasiedla się dwoje przedwojennych mieszkańców tych stron – Mazur i Żydówka. Żydówka powróciła do miasta po wojennym dramacie, by czekać tu, w umówionym miejscu, na swojego męża, który - jak większość Żydów z miasteczka – był jeszcze przed wojną deportowany w nieznanym kierunku. Tak o spektaklu piszą jego twórcy:
Bohaterowie mają swoje życiowe tajemnice. Mają także w tym miejscu do wypełnienia swego rodzaju sensacyjne misje.
Od początku jesteśmy świadkami „sąsiedzkiej wojny”, która u tych dwojga samotnych ludzi przekształca się z biegiem czasu w potrzebę zbliżenia.
To przesłanie sztuki z po ludzku refleksyjną pointą.
Obecny jest tu także obraz złożonej rzeczywistości powojennej na Mazurach z kolorytem przesiedleńczej codzienności małego miasteczka.
Sztuka inspirowana jest historią postaci opisanej przed laty w „Kurku Mazurskim” – sylwetki niemieckiej Żydówki zwanej przez powojennych mieszkańców Szczytna „ostatnią Mohikanką”. Autorem sztuki jest Robert Wasilewski, a reżyserem – Romuald Wicza – Pokojski.
Terminy prapremierowych spektakli:
26 sierpnia, godz. 20.00
27 sierpnia godz. 20.00
28 sierpnia, godz. 20.00
(kee)