Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego od 21 stycznia do 3 lutego trwają ferie zimowe.

Priorytetem jest bezpieczeństwo
Wojewoda Artur Chojecki uważa, że gwarantem bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży jest czujność rodziców

Zdaniem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego, w tym czasie wypoczywać będzie w sumie ok. 11 tys. dzieci i młodzieży. W ostatnich kilku latach dostrzegalny jest znaczny wzrost uczestnictwa w zorganizowanych formach wypoczynku zimowego. Każdego roku jest on koordynowany i kontrolowany przez Kuratorium Oświaty. Ogólnopolska baza wypoczynku (https://wypoczynek.men.gov.pl/) oraz pozostałe szczegóły dotyczące organizacji wypoczynku (http://www.ko.olsztyn.pl/) dostępne są w sieci. Kuratorium Oświaty współpracuje ze służbami i sprawdza wszelkie sygnały o nieprawidłowościach.

Warunkiem niezakłóconego przebiegu zimowego wypoczynku jest czujność rodziców i samych dzieci oraz zgłaszanie wszelkich niepokojących sygnałów właściwym służbom. Ważna jest również odpowiednia profilaktyka i działania prewencyjne.

Takie corocznie podejmowane są chociażby przez policję, straż pożarną czy sanepid. Warmińsko-Mazurska Policja jeszcze przed feriami prowadziła spotkania profilaktyczne z uczniami i rodzicami, a w czasie ferii kontroluje akweny, parki, dworce, okolice sklepów i przystanków. Na Górze Czterech Wiatrów koło Mrągowa, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo”, policjanci-narciarze przypominali o zasadach zachowania się na stoku, zachęcali do ostrożności i przypominali, gdzie szukać informacji w razie zagrożenia.

W trakcie zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży mają miejsce wzmożone kontrole kierowców i autokarów. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego prowadzi je w dwóch stałych punktach: w Olsztynie przy ul. Leonharda i w Elblągu przy ul. Grunwaldzkiej, a także na żądanie w Iławie i Ełku.

Również Państwowa Straż Pożarna każdego roku włącza się aktywnie w działania profilaktyczne w szkołach i strażnicach oraz kontrole warunków bezpieczeństwa pożarowego w placówkach wypoczynku.

Szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP Maciej Rokus poprowadził warsztaty dla młodzieży

Kontrole miejsc pobytu dzieci i młodzieży oraz spotkania edukacyjne pod kątem dopalaczy, higieny i odporności przeprowadzają także pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Akcje promocyjne połączone z pokazami pierwszej pomocy organizują też operatorzy numeru alarmowego 112 z Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

O rozsądek w trakcie zimowego wypoczynku apelował Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, który zwołał konferencję prasową pt. „Bezpieczne ferie”, na której przekazano najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych oraz zapewniono o gotowości służb do monitorowania sytuacji na bieżąco.

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się również specjalny wykład poświęcony przebywaniu na zamarzniętych akwenach i uprawianiu sportów zimowych. Zajęcia przeprowadził biegły sądowy Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP oraz kom. Anna Beczyńska-Luberska z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, zajmująca się poszukiwaniami osób zaginionych. W spotkaniu uczestniczyła młodzież szkolna, która poznała zagrożenia związane z akwenami i dowiedziała się, co robić w sytuacji awaryjnej. Przypomniano o tzw. tablicach życia, które rozmieszczone zostały w wielu miejscach regionu.