Przed tygodniem pisaliśmy o ładnie prezentującej się iluminacji świątecznej w centralnej części Szczytna, nie wypada jednak nie zajrzeć wieczorową porą i do innych miejscowości powiatu.

Przedświąteczne klimatyW miniony weekend byliśmy w Pasymiu, gdzie również zadbano o odpowiedni wygląd głównych ulic tego najstarszego na ziemi szczycieńskiej grodu. Do słupów energetycznych na ulicach Warszawskiej i Dworcowej przytwierdzono mieniące się na biało i niebiesko ozdoby w kształcie harf (fot. 1). Ciekawie prezentuje się ul. Mikołaja Reja, czyli ta prowadząca do i od zabytkowego kościoła ewangelickiego. Tu iluminacja znajduje się nad jezdnią (fot. 2). Będąc w Pasymiu, nie można nie zahaczyć o odnowiony nie tak dawno rynek, który wygląda interesująco także w okresie przedświątecznym (fot. 3). Przed ratuszem postawiono choinkę przewiązaną olbrzymimi kokardami (fot. 4). Ciąg światełek otacza zagłębienie za znajdującym się weń ślimakiem, symbolem Cittaslow, sieci, do której należy Pasym. Niewielkie drzewka posadzone na obrzeżach placu rozjaśniono lampeczkami ze zmieniającą się barwą światła (fot. 5), co współtworzy klimat tego miejsca. Miejsca, w którym aż się prosi, by żyło pozytywnie także wieczorami. Wizyta w kafejce (najlepiej, żeby było ich kilka do wyboru) z widokiem na jedyny w naszym powiecie klasyczny rynek mogłaby być okazją do sympatycznego spędzenia czasu.

W Pasymiu jednak takich lokalików w tym miejscu z różnych powodów brakuje. O wygląd centralnych części większych miejscowości naszego powiatu dbają włodarze i inne osoby odpowiedzialne za estetykę miast i gmin. A jak jest tam, gdzie o podobnych sprawach decyduje inwencja mieszkańców i zasobność ich portfeli? „Kurek” odnosi wrażenie, że w latach ubiegłych widział jakby więcej rozświetlonych wieczorami domów w zabudowie jednorodzinnej. Na nieco ponad tydzień przed Bożym Narodzeniem zauważaliśmy głównie udekorowane świecącymi gwiazdkami, choinkami, łańcuszkami itd. okna. Wersji „na bogato”, czyli z domostwami świecącymi niemal od fundamentów aż po dachy, widzieliśmy podczas naszych spacerów i przejażdżek stosunkowo mało. Do krajowych rekordzistów, gdzie lampek i lampeczek są dziesiątki tysięcy, trochę nam brakuje. Istota Bożego Narodzenie nie sprowadza się jednak tylko do popisania się najładniej oświetlonym domem. Zdecydowanie ważniejsze jest chociażby myślenie o potrzebach innych ludzi. Dwa tygodnie przed świętami miał miejsce finał XIX już edycji Szlachetnej Paczki. Tym razem w centrum zainteresowania znalazły się osoby starsze i samotne. Wolontariuszy (dorosłych i nastoletnich) oraz ofiarodawców nie zabrakło także w naszym powiecie. Przygotowano ponad 40 paczek. W poprzednich latach magazyny wyznaczano w kilku obiektach w Szczytnie.

Tym razem podarunki dla potrzebujących zgromadzono w sali gimnastycznej SP 2 (fot. 6). Krajowa skala przedsięwzięcia to obdarowanie 14,5 tys. rodzin paczkami o średniej wartości ponad 3 tys. zł każda. Ludzi obdarowywać można również miłym słowem. „Wszyscy – wszystkim ślą życzenia” – jak śpiewały przed laty „Czerwone gitary”. Dziś świąteczne życzenia skierowane do wielu osób umieszcza się w prasie, telewizji bądź w Internecie, niektórzy zadają sobie jednak trud, by wysyłać kartki bożonarodzeniowe w ilościach hurtowych. Tak postąpiło np. trio szczycieńskich radnych (nazwijmy ich ZPK) – życzenia roznoszone były do skrzynek pocztowych (fot. 7.). Złośliwi powiedzą, że to przedwczesna kampania wyborcza. Do kolejnych wyborów zostały jednak cztery lata i owo skierowanie życzeń warto raczej potraktować jako sympatyczny gest, na który niekoniecznie każdego w naszych czasach stać.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.