Ani się obejrzeliśmy, a 2021 r. powoli przechodzi do historii. Był to już drugi rok pandemii, ale nie tylko nią żyli mieszkańcy powiatu. Tradycyjnie już zapraszamy czytelników na podsumowanie minionych dwunastu miesięcy.

STYCZEŃ

Przeżyjmy to jeszcze raz (cz. 1)
Starosta Jarosław Matłach

• Co prawda pierwsze szczepienia w powiecie szczycieńskim zostały wykonane w ostatnich dniach 2020 r., ale towarzysząca im burza rozpętała się tuż po Nowym Roku. Okazało się, że w gronie najszybciej zaszczepionych znalazł się starosta Jarosław Matłach. To wywołało kontrowersje, bo w pierwszej kolejności preparat mieli przyjąć pracownicy służby zdrowia. Samorządowiec tłumaczył, że poniekąd do tego grona się zalicza, z racji częstych kontaktów z personelem szpitala tymczasowego. Sprawę pod lupę wzięli nawet NFZ i Urząd Wojewódzki, ale ostatecznie nikt nie poniósł konsekwencji.

 

Rada Miejska w Szczytnie

• Tarcia w samorządzie Szczytna zaczęły przybierać na sile. Na linii radni – burmistrz Krzysztof Mańkowski iskrzyło już od dawna, ale z początkiem roku konflikt przybrał na sile. Powodem była niezgoda większości rady na zaciągnięcie przez miasto 7,5-milionowego kredytu. Przeciwnicy forsowanego przez włodarza rozwiązania uważali, że to zbyt duża kwota w niepewnych czasach pandemii i sugerowali, że zaplanowane w budżecie zadania należy pokrywać nie z pożyczek, ale źródeł zewnętrznych. Z kolei Mańkowski zagroził radnym, że nie zrealizuje żadnej inwestycji bez wystarczającego zabezpieczenia finansowego.

 

Ks. Józef Dziwik

• Z powodu zakażenia koronawirusem w wieku 82 lat zmarł ks. Józef Dziwik, emerytowany proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Farynach. Przez swoich parafian został zapamiętany jako ciepły, serdeczny i mądry kapłan. W latach siermiężnego PRL-u był szczególnie uwielbiany przez młodzież, która, z racji bujnej fryzury duszpasterza, nazwała go później „księdzem ery Beatlesów”. Ks. Dziwik został pochowany na cmentarzu w Rozogach, obok swojego przyjaciela, ks. Bolesława Pętlickiego.

 

Finał WOŚP w Szczytnie

• W powiecie szczycieńskim odbył się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem, z powodu pandemii, miał inny niż dotychczas charakter. Zabrakło koncertów z udziałem publiczności oraz imprez sportowych. Mimo to, dzięki prowadzonym w internecie licytacjom oraz zbiórkom, mieszkańcy powiatu zasilili konto WOŚP kwotą ponad 100 tysięcy złotych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.