Urząd Marszałkowski przekazał 50 tys. zł na wymianę dachu zabytkowego kościoła ewangelickiego w Rańsku. To jednak nie wystarczy na sfinansowanie całej inwestycji, bo jej kosztorys opiewa na 130 tys. złotych. Ks. Adrian Lazar, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Szczytnie, której świątynia jest filiałem, ma nadzieję, że po wyłonieniu wykonawcy cena będzie jednak niższa.

Ratują zabytek w Rańsku
Pochodzący z początku XIX w. kościół ewangelicki w Rańsku, dzięki m.in. dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, zyska nowy dach

KOSZTOWNA INWESTYCJA

Kościół ewangelicki w Rańsku to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w powiecie szczycieńskim. Został wybudowany na początku XIX w. i charakteryzuje się ciekawą architekturą. Obecnie świątynia jest filiałem Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Szczytnie. - Do Rańska przynależy około 50 wiernych, z czego na odbywające się w co drugą niedzielę nabożeństwa przychodzi średnio 15 osób – informuje ks. Adrian Lazar, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Szczytnie.

Upływ czasu sprawia, że obiekt wymaga kosztownych prac remontowych. Dwa lata temu, dzięki pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego środkom, udało się przeprowadzić naprawę i konserwację pokrycia wieży oraz wymienić orynnowanie. Szczycieńska parafia otrzymała wówczas na ten cel 50 tys. złotych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.