Ostatni rok pokazał, że w walce z pandemią potrzebne są nie tylko środki finansowe, ale również sprzętowe, a przede wszystkim kadrowe.

Rok walki z pandemią na Warmii i Mazurach
Transport środków ochrony osobistej

Od marca 2020 roku do warmińsko-mazurskich placówek medycznych (szpitali, specjalistycznych przychodni, hospicjów), a także Domów i Ośrodków Pomocy Społecznej, innych placówek opiekuńczo-pomocniczych oraz szkół i przedszkoli przekazano m.in.: maseczki (ponad 6,5 mln szt.), rękawice (ponad 4,75 mln szt.), fartuchy (ponad 230 tys. szt.), czepki (ponad 60 tys. szt.), kombinezony ochronne (prawie 200 tys. szt.), przyłbice (ponad 100 tys. szt.), gogle (ponad 82 tys. szt.) oraz płyny do dezynfekcji (ponad 356 tys. l), ochraniające pracowników i podopiecznych przed wirusem oraz zapewniające poszczególnym jednostkom bezpieczeństwo sanitarne.

Oddzielna partia 5,7 mln maseczek chirurgicznych dzięki straży pożarnej, wojskom obrony terytorialnej, policji, straży miejskiej i samorządom trafiła bezpośrednio do mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Po nowym ambulansie otrzymały od wojewody dwa szpitale: w Ełku i Nowym Mieście Lubawskim.

W ostatnim czasie wojewoda warmińsko-mazurski uzyskał także od polskiego rządu dodatkową pulę 20 tys. szczepionek AstraZeneca, dzięki której możliwe było zakończenie szczepień grupy 0 i rozpoczęcie szczepień populacyjnych osób z rocznika 1952 i młodszych.

Rządowe wsparcie w postaci środków finansowych popłynęło również do szpitali z regionu, głównie powiatowych, zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Część oddziałów, a nawet szpitali, była w całości przekształcana pod kątem opieki nad pacjentami covidowymi. Kwota ponad 26 mln zł została przekazana głównie na ich doposażenie i sprawne funkcjonowanie w czasie pandemii. Nie sposób nie wspomnieć także o powstaniu tak bardzo potrzebnych, zwłaszcza podczas trzeciej fali pandemii, dwóch szpitali tymczasowych: w Nidzicy i Szczytnie, które dysponują znaczną liczbą stanowisk respiratorowych.

Specjalnym wsparciem objęto również Domy i Ośrodki Pomocy Społecznej. Poza środkami na bieżącą działalność DPS-ów, przekazano im fundusze z budżetu państwa (z rezerwy celowej i budżetu wojewody) w łącznej kwocie ponad 8 mln zł, z przeznaczeniem na bieżącą działalność oraz uchronienie podopiecznych i pracowników przed zakażeniami. Natomiast do OPS-ów przekazano kwotę ponad 6 mln zł, z czego aż 4 mln zł z budżetu wojewody. Środki te posłużyły na ich bieżącą działalność i zwiększenie wynagrodzeń pracowników socjalnych realizujących swoją pracę w terenie.

W tym trudnym i nieprzewidywalnym okresie administracja rządowa, poprzez służby wojewody, dokłada wszelkich starań, by zabezpieczyć obywateli oraz instytucje przed rozprzestrzenianiem się COVID-19. Pomoc finansowa i sprzętowa służy również sprawnemu funkcjonowaniu wymienionych powyżej placówek. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana i analizowana przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, który podejmuje działania wyprzedzające i osłonowe. Walka z pandemią toczy się codziennie, ale mamy nadzieję, że także dzięki odpowiedzialnej postawie społeczeństwa i realizacji procesu szczepień, wkrótce ogłosimy wygraną i powrócimy do normalności.