W Muzeum Mazurskim odbyła się prapremiera filmu dokumentalnego pt. „Spuścizna” opowiadającego o losach Mazurów przez pryzmat znanej z działalności społecznej rodziny Leyków. Uczestnicy projekcji mieli okazję spotkać się z jego autorami oraz bohaterami – Wiktorem Markiem Leykiem i jego stryjeczną siostrą, Lidią Leyk – Juranek.

Saga mazurskiego rodu
Gośćmi specjalnymi szczycieńskiej prapremiery filmu byli Wiktor Marek Leyk i Lidia Leyk - Juranek

MAZURSKIE IKONY

Prapremiera filmu dokumentalnego „Spuścizna” odbyła się w piątek 10 września w Muzeum Mazurskim. W projekcji uczestniczyli autorzy dokumentu, w tym reżyser Adam Błaszczok, a także główny scenarzysta Andrzej Wojnach oraz odpowiedzialna za oprawę muzyczną Wanda Laddy. Nie mogło też zabraknąć głównych bohaterów, a zarazem narratorów – Wiktora Marka Leyka, syna Emila Leyka oraz Lidii Leyk – Juranek, córki Fryderyka Leyka.

Dokument opowiada o losach trzech pokoleń zasłużonej dla Mazur rodziny, skupiając się głównie na Gottliebie (Bogumile) Leyku, działaczu społecznym i kaznodziei gromadkarskim oraz dwóch jego synach – Fryderyku i Emilu, ikonach ruchu mazurskiego. Z poruszającego momentami filmu wyłania się obraz ludzi zaangażowanych na rzecz swojej małej ojczyzny, którym przyszło płacić za to niekiedy bardzo wysoką cenę.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.