W minioną sobotę otwarto kąpielisko w Szczytnie. To jedno z czterdziestu pięciu tego typu miejsc funkcjonujących w tym sezonie w województwie.

Sezon kąpielowy rozpoczętyAmatorów kąpieli i opalania się nie brakowało już wcześniej, ale dopiero od soboty nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy, a w wodzie ustawiono kolorowe bojki. Z daleka teren kąpieliska wygląda ładnie. Od lat możemy się poszczycić faktem, że niewiele miast ma tego typu miejsca blisko centrum.

Rozmaite otwarcia kojarzą się z trwającymi jakiś czas przygotowaniami. Parę tygodni temu nad Dadajem koło Biskupca używano nawet specjalnych detektorów, by wyjąć z wody rzeczy zagrażające bezpieczeństwu wypoczywających (fot. 1) . Wydaje się nam, że w Szczytnie w tym roku owe przygotowania były trochę niepełne – i nie chodzi tu o stosowanie jakichkolwiek wykrywaczy. Zastrzeżenia budzi chociażby wygląd ławek przy nadjeziornej alejce. Część desek zaczyna się rozsypywać, poschodziła warstwa chroniąca drewno (fot. 2) . Co pewien czas burmistrz Krzysztof Mańkowski przywołuje do porządku lokalnych wandali, umieszczając na Facebooku informacje, że twarze winowajców zarejestrował monitoring obejmujący molo. Jak więc się dzieje, że ławki pod „grzybkami”, podpory i lampy są bardzo gęsto zapisane rozmaitymi wulgarnymi i pseudodowcipnymi tekstami (fot. 3) ?

Molo, które ładnie prezentuje się z daleka, wieczorem jest podświetlane, ma jednak swoje mniej estetyczne oblicze…

 

 

 

 

 

JEZIORO ŁĘSK ZAPRASZA

Szczycieńskie kąpielisko jest darmowe, co nie stanowi reguły w naszym powiecie. W kilku popularnych miejscach za dobrodziejstwo korzystania z plaży – i de facto z wody – trzeba płacić. Dziką i sympatyczną plażą, bez tłumów, jest ta położona nad jez. Łęsk na obrzeżach Orzyn (fot. 4) . Mamy tu nieźle utrzymany pomost, woda jest czysta i w sam raz do popluskania. Ciekawie wygląda nieformalny parking, skryty w cieniu rzucanym przez bardzo wysokie robinie, nazywane u nas nie do końca poprawnie akacjami (fot. 5). Do pełni szczęścia brakuje tylko jakichś koszy na śmieci lub kontenerów.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.