W godzinach popołudniowych, w piątek 12 maja, tuż obok maski malucha parkującego przy ul. Żeromskiego w Szczytnie spadł wielki konar. Siedzące w samochodzie dwie osoby cudem uniknęły nieszczęścia.

Spadające konary

- Rok temu, niemal w tym samym miejscu, spadła równie duża gałąź na samochód mieszkańca Myszyńca - mówi "Kurkowi" Henryk Matusiak z ul. Polskiej 29, którego garaż sąsiaduje z miejscem wypadku.

Wówczas skończyło się także szczęśliwie - wgniotła się jedynie pokrywa silnika, ale kierowcy nic się nie stało, bo część pasażerska pozostała nienaruszona.

* * *

 

Między jezdnią ul. Żeromskiego, a garażami przynależnymi do ul. Polskiej rośnie długi szpaler kruchych topól, dlatego gałęzie spadają tu często. Z tego też powodu na wniosek właścicieli garaży postawiono znaki zakazu ruchu wszelkich pojazdów.

- Nie dlatego, aby uprzykrzyć życie klientom targowicy, ale w trosce o ich bezpieczeństwo - wyjaśnia pan Henryk.

Z tego jednak, co daje się tutaj zaobserwować, wynika jedno - zakaz ruchu sobie, a zmotoryzowani klienci targowicy sobie. Nie przejmując się znakami, uparcie parkują pod topolami. Nie dość, że okazują w ten sposób brak dyscypliny, to jeszcze narażają na szwank swoje auta i własne oraz pasażerów zdrowie.

Cóż, może obok znaku zakazu należałoby umieścić także napis: uwaga na spadające konary!

Jak dotąd los dość łaskawie obchodzi się z potencjalnymi ofiarami spadających gałęzi, ale pozostaje ciągle (póki rosną tu topole) pytanie - jak długo jeszcze? A co z pieszymi podążającymi chodnikiem? Im wszak także grozi podobne niebezpieczeństwo.

- Drzewa rosną na działce należącej do właścicieli garaży i to oni solidarnie winni dbać o te grunty - wyjaśnia "Kurkowi" zastępca naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta Ryszard Jerosz.

- Jakiś czas temu zgłosili się nawet do urzędu po zezwolenie na wycinkę niektórych drzew, ale dowiedziawszy się, że obowiązek ich usunięcia spocznie na nich, odstąpili od zamiaru.

Marek J. Plitt

W pasie jakiejkolwiek jezdni topole nie powinny rosnąć z trzech powodów:

1) nadmiernej łamliwości i kruchości konarów,

2) słabego umocowania w glebie, powodującego niebezpieczeństwo wywrócenia się,

3) zrzucania puchu nasiennego.

Zalecenia Pracowni Patologii Systemu Korzeniowego PAN w Poznaniu

2006.05.17