Już piąty raz rozstrzygnięto konkurs, którego celem jest promowanie sztuki i rzemiosła artystycznego osób niepełnosprawnych. Biorą w nim udział zarówno osoby indywidualne, jak i zorganizowane grupy z Domu Pomocy Społecznej w Szczytnie i Spychowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Warsztatów Terapii Zajęciowej.

POD ZNAKIEM KLENCZONA

Na część artystyczną konkursu z całego powiatu napłynęły 183 prace. Tym razem inspiracją stała się twórczość Krzysztofa Klenczona oraz 40. rocznica powstania Czerwonych Gitar. Rzemiosło artystyczne podzielono na siedem kategorii: malarstwo, hafty i tkaniny, plastyka przestrzenna, batik, collage, malarstwo na szkle oraz grafika i rysunek. Zdecydowanie najlepszy okazał się Zbigniew Fabiański, który otrzymał aż dwie nagrody w dziedzinie malarstwa i grafiki.

Szczególną uwagę oglądających zwróciła praca Artura Skowronka, zdobywcy pierwszej nagrody w dziedzinie malarstwa - "Ludzie wśród ludzi" przedstawiająca trzy enigmatyczne postacie na tle plaży wypełnionej turystami. Bardzo profesjonalnie wykonane okazały się prace z dziedziny plastyki przestrzennej. Żywo komentowano dwie rzeźby, Tomasza Grudkowskiego zatytułowaną "10 w skali Beauforta" oraz Andrzeja Brzozowskiego "Twój czas".

Ocenę twórczości nadzorował przewodniczący pięcioosobowego jury Andrzej Symonowicz. - Po raz kolejny zaskoczył mnie profesjonalizm i pomysłowość wszystkich uczestników - podsumował nadesłane prace juror.

CIERPIĘ, BO ZOSTAŁEM WYBRANY

Najmłodszym uczestnikiem konkursu literackiego był czternastoletni Rafał Budzyński, wychowanek Gimnazjum nr 2, który od urodzenia choruje na osteoporozę. Największym marzeniem chłopca jest móc normalnie chodzić i spotykać się z przyjaciółmi - "Cierpię, bo zostałem wybrany spośród tylu ludzi" - napisał Rafał - "nie wiem dlaczego cały czas jestem sam, nie licząc rodziny". Dariusz Karabela, ze Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Szczytnie, zwyciężył w konkursie już po raz drugi. Kolekcja poetycka wierszy pana Dariusza liczy już około dwustu sześćdziesięciu utworów, w tym także opowiadań. Są niezwykle plastyczne i obrazowe. Oprócz sukcesów literackich, zwycięzca jest mistrzem Szczytna w grze w szachy. Pierwszą nagrodę ex aequo z Dariuszem Karabelą zdobyła Dorota Koziatek z Wielbarka, która jest niepełnosprawna w bardzo poważnym stopniu, przeszła kilka operacji i w tej chwili już niedowidzi. Na konkurs nadesłała tekst prozą inspirowany słowami Jana Pawła II. Jest to optymistyczne wyznanie chorej osoby, mówiące o wierze w ludzi, w sens cierpienia i nadziei.

Joanna Jarmołowska

2005.10.19