Najstarszy mieszkaniec gminy Jedwabno Józef Januszkiewicz w ubiegłym tygodniu obchodził setne urodziny. Pomimo sędziwego wieku, wciąż cieszy się dobrą formą i zdrowiem. Nie brakuje mu też poczucia humoru i dystansu do siebie, o czym najlepiej wiedzą pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie, którego jest podopiecznym. - Pan Józef to nasza perełka – mówią zgodnie.

Stulatek z werwą
Józef Januszkiewicz i jego żona Bronisława przeżyli razem już blisko 74 lata. Zdjęcie wykonane w 2018 r. z okazji 72-lecia zawarcia związku małżeńskiego

ŚWIADEK HISTORII

Józef Januszkiewicz jest najstarszym mieszkańcem gminy Jedwabno. Przyszedł na świat 28 marca 1920 r. w Budkach Borowskich na Wołyniu. Tam jego rodzina osiadła po powstaniu styczniowym w 1863 r., kiedy to została deportowana za pomoc powstańcom przez władze carskie z rodzinnego Mazowsza. Mały Józek, zanim poszedł do szkoły powszechnej, uczył się historii Polski, słuchając opowieści ojca i dziadka. Wychowywał się wraz z ośmiorgiem rodzeństwa. Rodzice prowadzili duże, 40-hektarowe gospodarstwo. Spokojne życie Januszkiewiczów skończyło się wraz z wybuchem II wojny światowej. Pan Józef, mając 23 lata, został objęty poborem do wojska. Z Budek trafił do Sielc nad Oką. Po kilku tygodniach dotarł do polskiego wojska. Brał udział w forsowaniu Wisły w czasie powstania warszawskiego. Został ranny w głowę. W 1945 r. jego rodzice wraz z rodzeństwem, jednym z pierwszych transportów, trafili do Jedwabna.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.