W miniony czwartek podczas obchodów Dnia Kombatanta i Weterana powrócił temat darmowych przejazdów komunikacją miejską dla najstarszych mieszkańców. O ich przywrócenie zaapelował do władz Szczytna Zygmunt Gołaszewski, przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów.
Pierwszy dzień września to nie tylko rocznica wybuchu II wojny światowej, lecz także Dzień Kombatanta i Weterana. Z tej okazji w auli Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie odbyła się doroczna uroczystość, której głównymi bohaterami byli ci, którzy przed laty walczyli o wolność Polski. Przed akademią przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz władz miasta i powiatu złożyli kwiaty przy pomniku Orła Białego. Starosta Jarosław Matłach dziękował weteranom za ich poświęcenie na rzecz kraju, a także przekazywanie patriotycznej postawy młodym pokoleniom. Z kolei przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów i Weteranów Zygmunt Gołaszewski odnosił się do codziennej, nie zawsze łatwej rzeczywistości i problemów, z jakimi zmagają się ludzie, którzy w przeszłości zasłużyli się ojczyźnie. W swoim wystąpieniu poruszył sprawę pozbawienia najstarszych mieszkańców prawa do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. - Nadszedł czas, by systemowo rozwiązać sprawy zdrowotne i bytowe weteranów – apelował przewodniczący, domagając się zapewnienia rzeczywistego dostępu do lekarzy specjalistów, bezpłatnych leków, przywrócenia 50% zniżki na przejazdy PKS i PKP oraz zwolnienia z obowiązku posiadania biletów komunikacji miejskiej. Wyraził przy tym nadzieję, że zasługi kombatantów będą dostrzegane nie tylko podczas rocznic czy obchodów, lecz także na co dzień. W czasie uroczystości głos zabrał również ks. dziekan Edward Molitorys. Przypominał on, że po zakończeniu wojny Polska, zamiast odzyskać niepodległość, popadła na kolejne dziesięciolecia w następne zniewolenie. Odnosił się także do sytuacji obecnej. - Widzimy, jak przez Polskę płynie nurt mówiący, że ojczyzna to już anachronizm, którego trzeba się wyzbyć jak niemodnego ubrania. Czy warto takiemu myśleniu ulegać? - pytał ksiądz.
Przyznany przez Federację Rosyjską Medal za udział w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej odebrał z rąk starosty Lucjan Hajn. Po zakończeniu uroczystości w ZS nr 2 i obiedzie, kombatanci obejrzeli wystawę w Muzeum Mazurskim zatytułowaną „Inna Polska. Fotografie PAP 1945 – 1947” z kolekcji Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Dodatkowo została ona wzbogacona elektronicznymi wersjami kronik szczycieńskich zakładów pracy: Lenpolu, domu kultury i „Społem”.
(ew)